| |     Ћирилица | Deutsch  
Naslovna
KONZULARNI VODIČ OD A DO Š


KONZULARNI VODIČ OD A DO Š
(odgovori na Vaša pitanja o pasošima, putnim listovima, prijavi rođenja, punomoćjima i dr.)

              Dragi sugrađani,

           pred Vama je “Konzularni vodič” kroz usluge koje Konzularno odeljenje Ambasade u Beču (KO) može da Vam pruži. Postoje i usluge koje, na žalost, ne možemo da izvršimo, ali Vam možemo reći ko i kako može. Vodič će Vam pomoći da se što bolje upoznate sa našim radom i da se informišete o zahtevima, procedurama i neophodnoj dokumentaciji.

           Potrudili smo se da budemo precizni i tačni, ali znamo i da ćete ponekad imati i dodatna pitanja. Kada postoji nešto što Vam nije dovoljno jasno ili imate potpitanje ili predloge za poboljšanje naše prezentacije, tu je naša e-mail adresa:  stranke.bec@mfa.rs 

        Upotreba Vodiča je jednostavna, informacije možete naći sortirane po azbučnom redu. Izaberete početno slovo pojma koji Vas interesuje i kliknete na njega, npr. želite da znate kako da Zakažete Termin, idete na slovo Z ili T. Sve o prijavi Rođenja deteta je na slovo R. Kada se obeležavaju državni i verski Praznici piše pod slovom P. 


А - APOSTIL, ADVOKATI

B – BRAK

V - VIZE, VOJNA OBAVEZA, VOZAČKA DOZVOLA - eUprava?

G - GUBITAK DOKUMENATA, GOTOVI PASOŠI – spisak, PRELAZAK GRANICE

D - DRŽAVLJANSTVO, UPIS U EVIDENCIJE DRŽAVLJANA R. SRBIJE, STICANJE, DRŽAVLJANSTVA, STICANJE DRŽAVLJANSTVA POREKLOM, PRIJEM U DRŽAVLJANSTVO, OTPUST IZ DRŽAVLJANSTVA REPUBLIKE SRBIJE, PONOVNO STICANJE DRŽAVLJANSTVA

E - eUprava i eKonzulat, eUprava – ConsentID, e Zakazivanje termina

Z - ZAHTEV, ZAKAZIVANJE TERMINA, ZATVOR, ZDRAVSTVENA ZAŠTITA, ZELENI KARTON, ZABRANE ULASKA U AUSTRIJU

I - IZVODI IZ MATIČNIH KNJIGA, IZDAVANJE DOKUMENATA, IME (PROMENA IMENA), IZJAVA SUPRUŽNIKA O POSEBNOJ IMOVINI (solemnizacija)

K - KUĆNI LJUBIMCI

L - LIČNA KARTA

M - MALOLETNO DETE, PUTNI LIST ZA MALOLETNO DETE, SAGLASNOST ZA PUTOVANJE MAL. DETETA, MEĐUNARODNA OTMICA DECE

N - NASLEDNIČKA IZJAVA, NAKNADNI UPISI U KNJIGE ROĐENIH, NULLA OSTAE – Ehefähigkeitszeugnis

O - OVERE, OČINSTVO, ODJAVA PREBIVALIŠTA RADI ISELJENJA

P - PASOŠI, PUTNI LIST, PUTNI LIST ZA NOVOROĐENČE, PRIBAVA DOKUMENATA, POTVRDE, POTVRDA O ŽIVOTU, POTVRDA O SLOVU Đ, PENZIJA, POTRAGE, PRIJAVA PRIVREMENOG BORAVKA U INOSTRANSTVU, PROMENA LIČNOG IMENA, PROMENA POLA, PRAZNICI - Obaveštenje o danima kada Konzularno odeljenje Ambasade neće raditi sa strankama naći ćete na sajtu Ambasade u rubrici Praznici, PREVODIOCI

R - RAZVOD, ROĐENJE DETETA U AUSTRIJI

S – SOLEMNIZACIJA, SPROVODNICA, SMRTNI SLUČAJ, SAOBRAĆAJNA NESREĆA

T - TERMINI –  e ZAKAZIVANJE, TAKSE

F - FINANSIJSKA POMOĆ DRŽAVLJANIMA SRBIJE

H - HAPŠENJA

U - UVERENJE O SLOBODNOM BRAČNOM STANJU, UVERENJE O NEKAŽNJAVANJU

C - CARINSKA POTVRDA, CENOVNIK

 


A

APOSTIL
Da li mogu pribaviti dokumenta overena pečatom Apostille?
Ne postoji mogućnost nadovere dokumenata pečatom Apostille posredstvom KO, jer je takva vrsta overe u nadležnosti sudova R. Srbije. Za detaljnije informacije se obratite sudovima u Srbiji, lično ili preko punomoćnika.

ADVOKATI
Da li možete da mi preporučite advokata u Austriji?
Putem ovog linka možete pronaći spisak austrijskih advokata koji govore srpski jezik. Napominjemo da to nisu zvanični advokati Ambasade R. Srbije u Beču. Ambasada ne odgovara za njihov rad.

B

BRAK

Da li možemo da se venčamo u Ambasadi RS u Beču?
U Ambasadi RS u Beču se ne može ni zaključiti ni razvesti brak. Kod nas mozete samo prijaviti brak koji ste sklopili u Austriji.

Venčala sam se u inostranstvu. Da li to prijavljujem Ambasadi?
Državljanin Srbije koji zaključi brak u Austriji je dužan da to prijavi KO ili matičnoj službi u Srbiji. Brak sklopljen u inostranstvu postaje priznat, odnosno punovažan kad se upiše u matičnu knjigu venčanih u R.Srbiji.
Brak sklopljen u inostranstvu prijavljuju oba supružnika državljanina R. Srbije. Ukoliko je jedan supružnik stranac, brak prijavljuje samo državljnin R. Srbije.

Šta mi je potrebno od dokumentacije za prijavu braka?
Potrebno je da dođete lično u KO u zakazanom terminu i ponesete sledeće:
1. važeći pasoš R. Srbije
2. izvod iz matične knjige venčanih na internacionalnom obrascu ne stariji od 6 meseci
3. ako je drugi supružnik stranac, potreban je njen/njegov izvod iz matične knjige rođenih (original, na internacionalnom obrascu) i kopija pasoša
Taksa iznosi 15 Eur.

Promenila sam prezime. Šta treba da uradim da bih dobila pasoš sa novim prezimenom?
Treba da izvršite prijavu braka. Po upisu činjenice zaključenja braka u matičnu knjigu rođenih, možete predati zahtev za novi pasoš.
Brak je potrebno prijaviti i ako nije došlo do promene prezimena.

Traže mi potvrdu da mogu da zaključim brak u Austriji (Nulla Ostae). Da li mogu to da pribavim preko vas?
Da. Treba da dođete lično u zakazanom terminu i ponesete:
- Uverenje o slobodnom bračnom stanju za oba supružnika ne starije od 6 meseci,
- IMKR za oba supružnika
- Uverenje o državljanstvu za državljane R. Srbije, kao i
- pasoše za oba supružnika.

V

VIZE

Od 1.marta 2024. je omogućeno elektronsko podnošenje zahteva za izdavanje viza (C i D po svim osnovama) preko portala „Welcome to Serbia” kome se pristupa preko http://welcometoserbia.gov.rs

Stranac  može da podnese zahtev tek nakon što se registruje na Portalu. Na Portalu mogu da se registruju samo punoletna lica.

VOJNA OBAVEZA

Kako mogu da reglišem svoju vojnu obavezu u R. Srbiji?
Državljani Republike Srbije koji navršavaju ili već imaju 18 godina i stalno borave u inostranstvu, dužni su da se prijave Ambasadi radi uvođenja u vojnu evidenciju.

Odslužio sam vojsku. Imam li i dalje neke obaveze?
Da. Regruti i lica u rezervnom sastavu koja putuju u inostranstvo na boravak duži od jedne godine, dužni su da se prijave Ambasadi radi uvođenja u vojnu evidenciju u roku od 30 dana od dana prelaska državne granice.
Uvođenjem u vojnu evidenciju diplomatsko-konzularnog predstavništva Republike Srbije, smatraće se da je državljanin Republike Srbije regulisao vojnu obavezu.

Šta mi je potrebno od dokumenata?

Potrebno je da dođete lično u KO u zakazanom terminu i ponesete:

- Pasoš ili LK. Lica koja imaju dvojno državljanstvo dužna su da donesu i strani pasoš, kao i original uverenja o stranom državljanstvu preveden na srpski jezik kod ovlašćenog sudskog tumača i IMKR na internacionalnom obrascu;

- dokaz o osnovu boravka u Austriji (npr. viza, ugovor o radu);
- u KO ćete dobiti formular koji je potrebno da popunite.

VOZAČKA DOZVOLA 

Da li mogu u Ambasadi da podnesem zahtev za vozačku dozvolu?
Ne. Vozačku dozvolu možete dobiti samo u Srbiji.

Preselio sam se u Austriju. Koliko dugo smem da vozim sa vozačkom dozvolom R. Srbije? Da li mogu da dobijem austrijsku vozačku dozvolu?

Kada istekne 6 meseci, vozačka dozvola više ne sme da se koristi. Do tog trenutka možete da koristite vozačku dozvolu iz neke druge zemlje i to bez prevoda, ako je vozačka dozvola podeljena na kategorije A do E ili sastavljena na nemačkom jeziku. U protivnom, važi samo zajedno sa međunarodnom vozačkom dozvolom iz zemlje porekla ili sa prevodom iz kojeg može da se vidi obim važenja vozačke dozvole (prevod može da se dobije npr. kod ÖAMTC-a).

Važeću srpsku VD možete zameniti za austrijsku vozačku dozvolu u roku od 6 meseci od preseljenja (prijavljivanja prebivališta) u Austriju. Kada istekne 6 meseci, vozačka dozvola se više ne sme koristiti. Vozačke dozvole iz Srbije su izjednačene sa vozačkim dozvolama koje su izdate u Austriji i mogu da se zamene za austrijsku vozačku dozvolu BEZ polaganja teorijskog i praktičnog dela vozačkog ispita. Nosioci takvih vozačkih dozvola moraju imati samo aktuelno lekarsko uverenje. Nadležni za zamenu vozačkih dozvola su:
- Pokrajinska policijska direkcija „Landespolizeidirektion“ (u Beču „Verkehrsamt“)
- Okružni upravni organ  („Bezirkshauptmannschaft“ ili „Magistrat“).
Detaljnije informacije o proceduri, taksi i potrebnoj dopkumentaciji možete pronaći putem sledećeg linka

Planiram turističko putovanje sopstvenim automobilom po Austriji. Ineteresuje me da li važi srpska vozačka dozvola ili treba da izvadim međunarodnu?

Nije potrebno da posedujete međunarodnu vozačku dozvolu. Prilikom turističkog boravka u Austriji možete upravljati motornim vozilom sa srpskom vozačkom dozvolom.

G

GUBITAK DOKUMENATA

Kome prijavljujem gubitak ili krađu pasoša?

Gubitak prijavljujete magistratu, a krađu policiji. Potvrda mora da sadrži Vaše ime, prezime, datum rođenja i podatak da ste izgubili pasoš R. Srbije. Potvrde o gubitku ili krađi moraju imati potpis i pečat ili biti elektronski izdate. Potvrdu treba da sačuvate zbog izdavanja novog pasoša u R. Srbiji.

Izgubio sam pasoš ili mi ga je neko ukrao. Kako da sprečim da ga neko ne zloupotrebi?

Gubitak ili krađu bez odlaganja prijavite magistratu, odnosno policiji, pa sa dobijenom potvrdom dođite u Ambasadu da prijavte nestanak pasoša, nakon čega će MUP Republike Srbije putnu ispravu proglasiti nevažećom.
Nestali, a neprijavljeni pasoši, kao i Vaši lični podaci u njima, mogu biti zloupotrebljeni ukoliko pasoš ne bude blagovremeno oglašen nevažećim.

Imam regulisan boravak u Austriji, a pasoš Srbije mi je izgubljen/ukraden. Šta treba da uradim da bih dobio novi pasoš?
U slučaju gubitka/krađe pasoša, potrebno je da se obratite magistratsu/policijskoj stanici, prijavite gubitak/krađu putne isprave RS i uzmete potvrdu izdatu na svoje ime i prezime, sa upisanim datumom i mestom rođenja.
Potrebno je da lično dođete u unapred zakazanom terminu i da pored navedene potvrde, priložite dokaz o regulisanom boravku u Austriji.

Uz taksu za zahtev za novi pasoš koja iznosi 67 Eur i dokaz o regulisanom boravku u Austriji, uplaćuje se i taksa za oglašavanje pasoša nevažećim u iznosu od 24 Eur.

Izgubio sam pasoš, treba li da čekam da se oglasi nevežećim pa tek onda da podignem novi pasoš?
Da. Ukoliko ste izgubili pasoš, novi možete podići tek kada u KO stigne rešenje o proglašenju izgubljenog pasoša nevažećim. Tada će broj Vašeg zahteva biti na našem sajtu u rubrici „Pasoši spremni za preuzimanje“.

U Austriji boravim turistički, a pasoš Srbije mi je izgubljen/ukraden. Treba mi putni list da bih se vratio u zemlju. Šta treba da uradim?
Ukoliko ste na teritoriji Austrije, prilikom turističke posete, ostali bez pasoša (gubitak, krađa i sl), Ambasada Vam može izdati putni list kao vrstu putne isprave kratkog roka trajanja koja služi samo za povratak u Srbiju i ne može se koristiti za dalja putovanja ili povratak u Austriju.
Potrebno je da gubitak pasoša prijavite magistratu, a krađu lokalnoj stanici policije Austrije. Navedeni organi će izdati potvrdu o tome. Pored navedene potvrde, potrebno je da priložite:
- dve slike 3,5 x 4,5 (kao za pasoš);
- ličnu kartu ili vozačku dozvolu izdatu od MUP RS. Ukoliko nemate nijedan od navedenih dokumenata, poželjno bi bilo da priložite kopije drugih dokumenata u kojima su navedeni vaši podaci (ime i prezime, JMBG, ime oca i majke, prebivalište i sl.).
Taksa za zahtev iznosi 42 Eur i naplaćuje se karticom ili u gotovom novcu prilikom podnošenja zahteva. Taksa za oglašavanje pasoša nevažećim iznosi 24 Eur.

Nikada nisam imao biometrijski pasoš, odnosno još uvek imam “plavi pasoš”.
Ukoliko prvi put podnosite zahtev za biometrijski pasoš Republike Srbije ili posedujete tzv. plavi pasoš SRJ, potrebna dokumentacija je: Izvod iz matične knjige rođenih R. Srbije na domaćem obrascu, Uverenje o državljanstvu Republike Srbije, dokaz o identitetu sa slikom i važeći boravak u Austriji. IMKR i KD mogu biti pribavljeni i službenim putem u Ambasadi.

GOTOVI PASOŠI – spisak

Da li je Vaš pasoš spreman za preuzimanje možete proveriti na sledećem linku

Ukoliko na listi vidite broj sa Potvrde koju ste dobili kada ste predali zahtev, znači da je pasoš u Ambasadi. Zakažite termin i dođite lićno da preuzmete svoj pasoš. Ponesite obavezno stari pasoš sa sobom. Brojevi potvrda koji počinju sa nulom na sajtu su prikazani bez nule (0).

D

DRŽAVLJANSTVO

DRŽAVLJANSKI STATUS U SRBIJI - PROVERA

Potreban mi je „Negativbescheinigung“. Da li mi to vi možete izdati?
U KO možete podneti zahtev za proveru državljanskog statusa R. Srbije. Potrebno je da dođete lično u zakazanom terminu i donesete dokumenta koja predstavljaju osnov za proveru (izvodi iz knjige rođenih za Vas, roditelje, bračnog druga i sl.), te popunjen obrazac. Taksa iznosi 59 Eur.

UPIS U EVIDENCIJE DRŽAVLJANA R. SRBIJE

Propustili smo da prijavimo dete po rođenju. Sad ima 17 godina i naše pitanje glasi da li to možemo sad da uradimo?

Da. Zahtev za prijavu (informacije o dokumentaciji u „Prijava rođenja deteta“) može podneti jedan od roditelja (koji je u momentu rođenja deteta imao državljanstvo Srbije) sve do punoletstva odnosno pre nego što dete napuni 18 godina.

Ako je dete pod starateljstvom, prijavu i zahtev podnosi staralac. Ako je dete starije od 14 godina, potrebna je i njegova saglasnost.

Napunio sam 18 godina, a roditelji me nisu prijavlili kao državljanina R. Srbije.
Ako ste stariji od 18 godina i rođeni ste u inostranstvu, a jedan od roditelja je u trenutku Vašeg rođenja bio državljanin R. Srbije, a drugi strani državljanin, državljanstvo Republike Srbije stičete poreklom ako do navršene 23. godine života lično podnesete zahtev za upis u evidenciju državljana (informacije o dokumentaciji u „Prijava rođenja deteta“).
Ako ste stariji od 23 godine, obratite se Ambasadi kako bi se utvrdilo da li postoji osnov za utvrđivanje ili prijem u državljanstvo R. Srbije.

DRŽAVLJANSTVO - STICANJE 

Državljanstvo se stiče poreklom i prijemom.

DRŽAVLJANSTVO PO POREKLU

Državljanstvo Republike Srbije poreklom, pod različitim uslovima, stiču deca čija su oba roditelja ili jedan od roditelja bili državljani Republike Srbije u trenutku njegovog rođenja.
Ako su vam roditelji u trenutku rođenja bili državljani Srbije, punoletni ste, niste stariji od 23 godine, a kao dete niste prijavljeni, podnosite zahtev u diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Srbije (informacije o dokumentaciji u „Prijava rođenja deteta“).
podnetom zahtevu.

DRŽAVLJANSTVO - PRIJEM  

Zakonom o državljasntvu je propisano više osnova za prijem u državljanstvo R. Srbije. Pripadništvo srpskom narodu je najčešći osnov po kojem se u Ambasadi R. Srbije u Beču podnose zahtevi za državljanstvo. Ukoliko ste pripadnik srpskog naroda i nemate prebivalište na teritoriji Republike Srbije, imate pravo da u skladu sa članom 23. Zakona budete primljeni u državljanstvo Republike Srbije bez otpusta iz stranog državljanstva. Potrebno je da ste navršili 18 godina života, da Vam nije oduzeta poslovna sposobnost i podnesete pismenu izjavu da Republiku Srbiju smatrate svojom državom.

Ja sam Srbin po ocu. Nosim i srpsko prezime. Voleo bih da imam i srpsko državljanstvo. Potpisaću izjavu da Srbiju smatram svojom državom. Šta bi još trebalo da pripremim od dokumentacije?
Potrebno je da dođete u zakazanom terminu sa pripremljenom sledećom dokumentacijom:
- popunjen obrazac (možete ga dobiti i u Ambasadi)
- važeći austrijski identifikacioni dokument (pasoš ili lična karta)
- izvod iz MK rođenih na internacionalnom obrascu
- uverenje o stranom državljanstvu koje posedujete, original sa prevodom na srpski jezik kod ovlašćenog sudskog tumača i
- potpisujete izjavu da R. Srbiju smatrate svojom državom, a prilažete i
dokumenta koju su važna za dokazivanje srpskog porekla (npr. dokumenta roditelja iz kojih će biti vidljiva činjenica srpskog porekla).

Pripremio sam kompletnu dokumentaciju za prijem u državljanstvo R. Srbije po osnovu srpskog porekla. Mogu li u isto vreme da to učinim i za svoje dvoje dece koji imaju 15 i 10 godina?
Istim zahtevom mogu da budu obuhvaćena i vaša deca s tim što je neophodno da se sa tim saglasi i drugi roditelj. Za podnošenje ovakvog zahteva neophodna je i saglasnost deteta starijeg od 14 godina.

Kako mi koji živimo u Austriji možemo da steknemo srpsko državljanstvo?
Lica koja borave u Austriji, a hoće da steknu srpsko državljanstvo, po nekom od osnova propisanih Zakonom o državljanstvu mogu da podnesu zahtev za sticanje državljanstva KO Ambasade RS u Beču koje će ga bez odlaganja proslediti ministarstvu nadležnom za unutrašnje poslove.
Nakon konsultacija sa konzulom, zahtev za sticanje državljanstva Srbije podnosite lično ili preko punomoćnika, za lice lišeno poslovne sposobnosti zahtev podnosi staralac, a za dete do navršene 18. godine života zahtev podnosi roditelj, odnosno daje pismenu izjavu da Republiku Srbiju smatra svojom državom s tim što je za dete starije od 14 godina potrebna i njegova saglasnost.
Podnosiocu zahteva za sticanje i prestanak državljanstva izdaje se potvrda o

DRŽAVLJANSTVO - OTPUST IZ DRŽAVLJANSTVA REPUBLIKE SRBIJE

Šta mi je potrebno za otpust iz državljanstva R. Srbije?
U KO možete podneti zahtev za otpust iz državljanstva Republike Srbije. Potrebno je da dođete lično u KO u zakazanom terminu i podnesete:
- popunjeni obrazac koji možete preuzeti ovde,
- važeći pasoš Republike Srbije/ili pasoš države čije državljanstvo već posedujete,
- izvod iz matične knjige rođenih R. Srbije na domaćem obrascu i uverenje o državljanstvu R. Srbije (u slučaju da ne posedujete ova dokumenta, potpisujete izjavu u Ambasadi da mogu biti pribavljena službenim putem),
- ako nemate austrijsko državljanstvo, već ste u postupku sticanja, donesite garanciju o prijemu u austrijsko državljanstvo (Einbürgerungszusicherung) u originalu i prevedenu na srpski jezik kod ovlašćenog tumača ili
- ako imate austrijsko državljanstvo, osim austrijskog pasoša donesite i potvrdu o posedovanju austrijskog državljanstva (Einbürgerungsurkunde), original ili overenu kopiju prevedenu na srpski jezik kod ovlašćenog tumača.
Taksa iznosi 569 eur.

Važno: Postupak otpusta može potrajati nekoliko meseci. Kada rešenje o Vašem otpustu stigne u Ambasadu, biće Vam poslato obaveštenje poštanskim putem. Sve dok ne podignete rešenje, možete da koristite pasoš i ličnu kartu R. Srbije, ukoliko su važeći. Kada podignete rešenje, pasoš i LK se poništavaju i ako želite, vraćaju se Vama.

Važno: Punoletni državljani R. Srbije muškog pola, dužni su da pre podnošenja zahteva za otpust regulišu vojnu obavezu, odnosno budu uvedeni u vojnu evidenciju kod nadležnog centra Ministarstva odbrane. Molbu za upis u vojnu evidenciju mogu podneti i preko Ambasade. Detaljnije informacije potražiti u rubrici “Vojna obaveza”.

Mogu li ja kao roditelj da podnesem zahtev i za maloletno dete?
Zahtev za maloletno dete podnose roditelji ukoliko istovremeno podnose zahtev i za sebe lično ili samo jedan roditelj ukoliko istovremeno podnosi zahtev i za sebe lično, ali uz pisanu saglasnost drugog roditelja. Drugi roditelj mora biti lično prisutan, sa identifikacionim dokumentom. Ukoliko drugi roditelj nije prisutan, potrebna je njegova propisno overena saglasnost.
Ako je dete starije od 14 godina, potrebna je i detetova potpisana saglasnost koja se daje u Ambasadi.
Ako je dete pod starateljstvom, zahtev podnosi staratelj, a postupak je isti.

DRŽAVLJANSTVO - PONOVNO STICANJE

Pre nekoliko godina sam otpušten iz državljanstva Republike Srbije jer sam bio primljen u strano državljanstvo, a dvojno nije bilo dozvoljeno. Mogu li sada ponovo da steknem državljanstvo Republike Srbije?

Možete podneti zahtev. Potrebno je da dođete lično u zakazanom terminu i ponesete sledeću dokumentaciju:
- popujen obrazac – zahtev za ponovno sticanje državljanstva (dobijate ga i u Ambasadi),
- identifikacioni dokument države čije državljanstvo posedujete;
uverenje o stranom državljanstvu – original ili overena kopijha, preveden na srpski jezik kod ovlašćenog sudskog tumača.
Tom prilikom treba da potpišete Izjavu da Republiku Srbiju smatrate svojom državom.
Taksa iznosi 258 eur.

Roditelji su me ispisali iz srpskog državljanstva. Imam li pravo da sada podnesem zahtev za ponovno sticanje državljanstva R. Srbije?

Pogledajte odgovor na prethodno pitanje.

E

eUprava i eKonzulat

Na portalu eUprave su postavljene nove elektronske usluge MUP R. Srbije koje mogu da budu od značaja za građane na boravku u inostranstvu. Za korišćenje elektronskih usluga neophodno je da imate imaju odgovarajući korisnički nalog na portalu eUprava. Za detaljnije informacije pratite sledeći link.

Šta sve mi koji ne živimo u Srbiji možemo da uradimo preko eUprave?

Registar administrativnih postupaka je javno dostupna elektronska baza svih administrativnih postupaka koje na zahtev privrednih subjekata i građana sprovodi javna uprava. Registar sadrži sve relevantne podatke o postupku (pravni osnov, svrha postupka, način podnošenja zahteva, obrasci, takse, žalbeni postupak i drugo).

Registrom su obuhvaćeni i administrativni postupci koje sprovode MSP i DKP.
Registru se pristupa preko sledeće veb adrese:

https://rap.euprava.gov.rs/gradjani/home

Na stranici eKonzulata su postavljene usluge: elektronski izvod iz matične knjige, elektronsko uverenje o državljanstvu, kao i izjava, odnosno saglasnost za izdavanje pasoša maloletnom licu državljaninu R. Srbije.

Consent ID

Konzularno odeljenje može besplatno izdati parametre i QR kod za instaliranje mobilne aplikacije ConsentID koja je neophodna radi elektronske identifikacije korisnika prilikom pristupa na portal eUprave sa visokim nivoom pouzdanosti. Ona omogućava korišćenje svih elektronskih usluga na portalu, što nije slučaj ukoliko se prijava vrši na osnovu korisničkog imena tj.i-mejla i lozinke. Na taj način će vam biti brzo i lako dostupne elektronske usluge, pre svega u vezi sa poreskim obavezama u R. Srbiji, izdavanjem elektronskih dokumenta i potpisivanjem dokumenata u klaudu.

Potrebno je da dođete lično u zakazanom terminu sa važećim pasošem ili LK.

Ko ima pravo da u KO Ambasade RS u Beču zatraži izdavanje parametara za ConsentID?
Parametri se izdaju državljanima R. Srbije koji imaju važeći identifikacioni dokument (pasoš ili lična karta). Takođe, parametri se mogu izdati i stranom državljaninu, ukoliko ima privremeni boravak ili stalno nastanjenje u R. Srbiji, odnosno, poseduje evidencijski broj stranca (EBS) koji izdaje MUP R. Srbije.

e Zakazivanje termina

Zakazivanje termina je obavezno za sve konzularne radnje, osim za izdavanje sprovodnice za preminula lica ili ako je u pitanju vanredna situacija koja ne trpi odlaganje.
Termini za sve konzularne usluge se zakazuju putem linka koji se nalazi na sajtu Ambasade www.vienna.mfa.gov.rs

VAŽNO: Napominjemo da se jedan termin odnosi samo na jednu osobu i jednu konzularnu radnju (npr. za dva člana porodice je potrebno zakazati dva termina za pasoše).

Z

ZAHTEV

Zahteve za konzularne usluge u KO Ambasade RS u Beču mogu podneti samo stranke koje imaju regulisan boravak u Austriji, i to u sl. pokrajinama: Beč, Donja Austrija, Burgenland, Štajerska i Koruška. Lica koja nemaju regulisan boravak u navedenim delovima Austrije imaju pravo da podnesu isključivo zahtev za PL i sprovodnicu. Strani državljani mogu podneti zahtev za vizu za ulazak u R. Srbiju i prijem u državljanstvo.

ZAKAZIVANJE TERMINA

Zakazivanje termina je obavezno za sve konzularne radnje osim za one koje se ne mogu predvideti (sprovodnica, hitna i neodložna situacija  i sl.).
Formulare za sve zahteve možete pronaći putem sledećeg LINKA, a detaljne informacije o konkretnoj konzularnoj usluzi u okviru ovog pojmovnika. Formulare možete dobiti i pri dolasku u KO.

ZABRANE ULASKA

Zabrane ulaska se generalno izdaju na nivou Šengena u Šengenskom informacionom sistemu (SIS) i vidljive su u ovom sistemu. Informaciju o tome da li je zabrana ulaska protiv lica izdata u SIS-u možete dobiti samo lično podnošenjem zahteva za informacije o podacima iz SIS-a. Odgovarajući obrazac za zahtev nadležnoj instituciji može se naći na sledećem linku:
Die Rechte der betroffenen Personen im SIS - Schengen - Datenschutzbehörde (dsb.gv.at)
Ukoliko zabrana ulaska ili boravka važi samo (ili još uvek) za teritoriju Austrije, odnosno ako je šengenska zabrana u SIS-u izbrisana, možete podneti zahtev Saveznom zavodu za migracije i azil u skladu sa članom 15 GDPR za informacije o obrađenim ličnim podacima pogođene osobe Dokumente - Datenschutzbehörde (dsb.gv.at) ili konkretno o tome da li protiv Vas postoji nacionalna zabrana ulaska. Takve zahteve možete poslati na adresu: BFA-Einlaufstelle@bmi.gv.at

ZATVOR

Možete li da proverite da li mi je muž uhapšen u Austriji?
Da, ali je neophodno da postupak provere i pribavljanja bližih informacija o pritvorenom ili osuđenom članu porodice u Austriji pokrenete preko Odeljenja za konzularne poslove Ministarstva spoljnih poslova (+381-11) 3068-268, okp@mfa.rs

Napominjemo da Ambasada ne može osloboditi državljanina Republike Srbije pritvorenog u Austriji, platiti troškove advokata angažovanog po izboru lica lišenog slobode ili njegove porodice, platiti kauciju radi privremenog puštanja na slobodu, preuzeti ulogu advokata i zastupati lice lišeno slobode pred pravosudnim organima, svedočiti na sudu o nečijoj krivici ili nevinosti, služiti kao službeni tumač ili prevodilac, plaćati troškove lečenja i slično.

ZDRAVSTVENA ZAŠTITA

Na skijanju u Austriji sam povredio ruku i platio troškove pregleda, snimanja i stavljanja gipsa 500 Eur. Imam račun pa me intereseuje da li to mogu da refundiram?
Da, ukoliko ste u trenutku povređivanja i pružanja zdravstvene pomoći i nege imali adekvatno zdravstveno osiguranje.
Svi državljani RS sa overenom zdravstvenom knjižicom, za vreme privremenog boravka u Austriji (turističko putovanje, službeno i dr), imaju pravo na korišćenje hitne medicinske zdravstvene zaštite na teret RFZO. Da biste ostvarili pravo potrebno je da, pre puta u Austriju, od Filijale RFZO, prema mestu prebivališta, pribavite tzv. Potvrdu o pravu na davanja u naturi za vreme privremenog boravka u Austriji.
Više informacija o zdravstvenom osiguranju možete naći na sajtu: www.rfzo.rs.

ZELENI KARTON

Planiram turističko putovanje sopstvenim automobilom po Austriji. Da li mi treba zeleni karton?

Za Austriju nije potrebno imati tzv. zeleni karton.

I

IZVODI IZ MATIČNIH KNJIGA - IZDAVANJE DOKUMENATA

Koje izvode iz matičnih knjiga mogu pribaviti u KO?

Konzularno odeljenje Ambasade RS u Beču može da izda uverenje o državljanstvu Republike Srbije i izvode iz matične knjiga rođenih, venčanih i umrlih koje se vode kod matičnih službi u Republici Srbiji (na domaćem ili na internacionalnom obrascu).
Zahtev se podnosi lično u zakazanom terminu, uz važeći pasoš ili ličnu kartu Republike Srbije.
Takođe, omogućeno je izdavanje izvoda iz matičnih knjiga elektronskim putem s ti što je neophodno da imate odgovarajući korisnički nalog na portalu eUprava. Detalji u vezi sa uslugom eIzvod se mogu naći u sledećem linku:

PROMENA LIČNOG IMENA I PREZIMENA 

Promena ličnog imena i prezimena reglisana je Porodičnim zakonom, Zakonom o matičnim knjigama i Zakonom o opštem upravnom postupku.
Svako lice koje je navršilo 15. godinu života i koje je sposobno za rasuđivanje ima pravo da promeni svoje lično ime i/ili prezime
Dete koje je navršilo 10. godinu života i koje je sposobno za rasuđivanje ima pravo na davanje saglasnosti sa promenom ličnog imena u postupku koji pokreću roditelji ili staratelj.
U slučaju prestanka braka, supružnik koji je promenio prezime sklapanjem braka može u roku od 60 dana od dana prestanka braka uzeti prezime koje je imao pre sklapanja braka. Istekom roka od 60 dana koji Zakon ističe, ne gubi se pravo na promenu prezimena, već se ono može promeniti i kasnije.
Zahtev se podnosi nadležnoj opštinskoj upravi na čijoj teritoriji podnosilac zahteva za promenu ličnog imena ima prebivalište, odnosno boravište. Molimo da se o detaljima procedure obavestite dikreno kod nadležne matične službe u R. Srbiji.

IZJAVA SUPRUŽNIKA O POSEBNOJ IMOVINI

U formi potvrđene (solemnizovane) isprave mora biti sačinjena izjava supružnika o posebnoj imovini.
Molimo da izjavu odštampanu na ćiriličnom pismu, zajedno sa kopijom pasoša, Vašom adresom i imenom oca, pre dolaska na termin OBAVEZNO pošaljete na mejl stranke.bec@mfa.rs kako bismo utvrdili da li je izjava podobna za solemnizaciju.
Prilikom overe potpisa na izjavi neophodno je lično prisustvo davaoca izjave i posedovanje važećeg identifikacionog dokumenta.

K

KUĆNI LJUBIMCI

Ukoliko putujete u Republiku Srbiju i planirate da povedete svog kućnog ljubimca, klikom na navedeni link saznaćete pod kojim uslovima to možete da učinite:

https://www.vet.minpolj.gov.rs/medjunarodni-promet-i-sertifikacija/kretanje-kucnih-ljubimaca/

Informacije o unosu kućnih ljubimaca iz R. Srbije u R. Austriju nalaze se na linku ispod:

https://www.bavg.gv.at/einfuhr-import/lebende-tiere/reiseverkehr

L

LIČNA KARTA

Da li mogu u Ambasadi da podnesem zahtev za ličnu kartu?
Ne. Ličnu kartu možete dobiti samo u Srbiji.

Izgubio sam ličnu kartu u Austriji?
Ako je lična karta nestala ili pronađena u Austriji, dužni ste da njen nestanak ili pronalazak prijavite KO Ambasade RS u Beču koji će o tome obavestiti nadležni organ u Srbiji. Prijava se podnosi davanjem izjave o okolnostima nestanka lične karte (obrazac dobijate u Ambasadi). Uz izjavu se podnosi prijava nestanka Magistratu. Tom prilikom se izjašnjavate i u vezi sa uručenjem rešenja o oglašavanju lične karte nevažećom, odnosno da li da se rešenje dostavi preko KO Ambasade RS u Beču, ukoliko boravite u Austriji i nećete da putujete u Srbiju ili prema adresi prebivališta u Srbiji ukoliko se vraćate u zemlju.Taksa iznosi 24 Eur.

M

MALOLETNO DETE

PASOŠ

Ko podnosi zahtev za pasoš za maloletno dete?
Zahtev podnose oba roditelja uz prisustvo deteta. Prisustvo samo jednog roditelja je moguće uz notarski overenu saglasnost drugog roditelja, prevedenu na srpski jezik kod ovlašćenog tumača.

Mogu li da dam saglasnost za pasoš za svoje dete elektronskim putem?
Saglasnost za izdavanje pasoša maloletnom detetu državljaninu R. Srbije mogu da daju roditelji koji imaju odgovarajući korisnički nalog na portalu eUprava. Detalji u vezi sa tehničkim preduslovima za davanje elektronske saglasnosti se mogu naći u Opisu usluge na portalu eUprava preko sledećeg linka.                      
Ova usluga se ne naplaćuje. Saglasnost važi 30 dana. Prilikom davanja elektronske saglasnosti dobićete i tzv. EGN broj koji drugi roditelj daje službeniku u KO kada predaje zahtev za pasoš za dete. Elektronsku saglasnost mogu da daju i roditelji koji su strani državljani ukoliko poseduju EBS (evidencioni broj za stranca) i otvoren odgovarajući korisnički nalog na eUpravi.

Da li je potrebna saglasnost drugog roditelja ukoliko jedan roditelj samostalno vrši roditeljsko pravo?
Prisustvo jednog roditelja je moguće i uz odluku suda da samostalno vrši pravo roditeljskog staranja nad detetom (u tom slučaju doneti pravosnažnu originalnu sudsku presudu ukoliko je izdata od suda u R. Srbiji). Ako je austrijski sud doneo takvu presudu, onda ona mora biti priznata od strane nadležnog suda u Srbiji.
Pri uručenju novog pasoša, potrebno je doneti stari detetov pasoš koji se poništava i vraća. Putnu ispravu može podići i samo jedan roditelj.

Šta je sve potrebno za prvi pasoš našeg deteta?
1. pasoši oba roditelja
2. dokaz o regulisanom boravku roditelja u Austriji (Aufenthaltstitel)
3. Izvod iz matične knjige rođenih za dete (izvod na domaćem obrascu R. Srbije)
4. Uverenje o državljanstvu R. Srbije za dete ili
*Ukoliko ne posedujete dokumenta pod brojem 3 i 4, a dete je već upisano u matične knjige u R. Srbiji, Ambasada vam ih može izdati.
Šta nam je potrebno za detetov novi pasoš, ako već ima stari koji je istekao ili oštećen?
1. pasoš deteta
2. pasoši oba roditelja
3. dokaz o regulisanom boravku roditelja i deteta u Austriji (Aufenthaltstitel)
4. Izvod iz matične knjige rođenih za dete (izvod na domaćem obrascu R. Srbije-možete ga dobiti i kod nas)
5. Uverenje o državljanstvu R. Srbije za dete (možet ega dobiti i kod nas)
Detetov pasoš može podići samo roditelj koji podnese zahtev. Obavezno poneti Vaš pasoš sa kojim ste podneli zahtev za dete, detetov stari pasoš, ukoliko ga ima i potvrdu o predaji zahteva.

Stari detetov pasoš se poništava i vraća roditeljima.

PUTNI LIST ZA MALOLETNO DETE

Ko podnosi zahtev?
Zahtev za putni list za maloletno dete podnose oba roditelja ili staratelj. Putni list može podići i samo jedan roditelj. Obavezno povesti dete.

Da li zahtev može podneti samo jedan roditelj?
Da, ako ima kod notara overenu saglasnost drugog roditelja, prevedenu na srpski jezik. Ukoliko se drugi roditelj nalazi u Srbiji, potrebno je da dostavi originalnu saglasnost overenu kod javnog beležnika.
Da, ako zahtev podnosi majka, a otac nije upisan u detetov izvod iz matične knjige rođenih.
Da, ako je jedan roditelj preminuo (doneti IMKU).
Da, ako jedan roditelj ima pravosnažnu odluku suda Republike Srbije da samostalno vrši pravo roditeljskog staranja nad detetom ili ako je austrijski sud doneo takvu doneo takvu presudu, onda ona mora biti pravosnažna i prevdena na srpski jezik kod zakletog sudskog tumača.

Šta je potrebno od dokumenata?
1. dve slike deteta 3,5 x 4,5,
2. postojeći detetov pasoš (ukoliko je istekao ili oštećen)
3. pasoši oba roditelja
Ukoliko je detetov pasoš ukraden ili nestao, potrebno je priložiti potvrdu Magistrata ili policije o gubitku/krađi pasoša.

MEĐUNARODNA OTMICA DECE

Centralni izvršni organ u Srbiji kojem se, na zahtev lica čije je dete oteto, podnosi zahtev je Ministarstvo pravde R. Srbije. U zahtevu se navode svi podaci o detetu i sve raspoložive informacije o tome gde se dete nalazi.
Ministarstvo pravde se nakon toga obraća centralnom izvršnom organu Austrije, ukoliko se dete tu nalazi. Centralni izvršni organ će da preduzme sve mere u cilju pronalaženja deteta. Kada dete bude pronađeno, sudski organi nisu u obavezi da dete vrate u prvobitnu sredinu ako lice ili institucija koja se suprotstavlja njegovom povratku dokaže da dete nije imalo adekvatno staranje od strane lica koje je povratak tražilo i da postoji ozbiljna opasnost da bi povratak izložio dete fizičkoj opasnosti ili psihičkoj traumi.

N

NASLEDNIČKA IZJAVA

Naslednička izjava i punomoćje kojim se ovlašćuje drugo lice da da naslednu izjavu (pozitivnu ili negativnu) se može potpisati i overiti u KO Ambasade RS u Beču.
Pri davanju pozitivne nasledničke overava se samo potpis davaoca.
U formi potvrđene (solemnizovane) isprave mora biti sačinjena naslednička izjava kojom se naslednik:
- prihvata nasleđa i istovremeno ustupa u korist drugog naslednika,
- prihvata nasleđa koje mu pripada uz istovremeno prihvatanje naslednog dela koji mu se ustupa od strane drugog ili drugih naslednika
- odriče nasledstva u korist drugog naslednika i
- odriče od nasleđa ostavioca.
Molimo da sve negativne nasledničke izjave odštampane na ćiriličnom pismu, zajedno sa kopijom pasoša, Vašom adresom i imenom oca, pre zakazivanja termina OBAVEZNO pošaljete na mejl stranke.bec@mfa.rs kako bismo utvrdili da li je izjava podobna za solemnizaciju.
Prilikom overe potpisa na naslednoj izjavi ili punomoćju u vezi sa naslednim pravima neophodno je lično prisustvo davaoca punomoćja ili izjave i posedovanje važećeg identifikacionog dokumenta.

NULLA OSTAE – Ehefähigkeitszeugnis

Hoću da se venčam u Beču sa austrijskim državljaninom, pa mi traže potvrdu da to mogu da učinim i uputili su me na Ambasadu.
Potvrdu da možete sklopiti brak u Austriji izdaje Konzularno odeljenje Ambasade RS u Beču.
Potrebno je da dođete lično u zakazanom terminu i ponesete:
- Uverenje o slobodnom bračnom stanju za oba buduća supružnika ne starije od 6 meseci (Teilauszüge),
- IMKR i Uverenje o državljanstvu (za budućeg supružnika koji je strani državljanin IMKR),
- pasoše oba supružnika
Taksa iznosi 33 Eur.

O

OČINSTVO - PRIZNAVANJE

Ukoliko je dete u Austriji rođeno van braka, a otac je poznat i želi da prizna očinstvo (a iz opravdanih razloga to nije učinio u magistratu), očinstvo može priznati i u KO Ambasade RS u Beču ukoliko je državljanin R. Srbije. Otac-stranac izjavu o priznavanju očinstva daje pred organima svoje države. Tom prilikom je neophodno prisustvo oba roditelja, a deteta samo ukoliko je starije od 16 godina. Na osnovu date izjave o priznavanju očinstva, vrši se prijava rođenja deteta.
Potrebno je da dođete lično u zakazanom terminu i donesete važeće pasoše. U KO ćete dobiti obrazac izjave. Taksa iznosi 18 Eur.

OVERE

Šta sve mogu da overim u Ambasadi?
U Konzularnom odeljenju Ambasade RS u Beču se može overiti potpis na punomoćju, nasledničkoj ili drugoj izjavi, saglasnosti i dr. Može se overiti i fotokopija dokumenta.
U KO se NE može overiti ugovor o promentu nepokretnosti.
Za svaku overu je potrebno da dođete lično u zakazanom terminu i ponesete:
- dva odštampana primerka privatne isprave koja treba da se overi,
- važeći pasoš R. Srbije
Ako overavate kopiju originalnog dokumenta (npr. diploma), original morate poneti u KO na uvid.

Hoću da prodam stan u Srbiji pa me interesuje da li mogu da overim u KO ugovor o kupoprodaji?
Ne. U KO se ne može overiti potpis na ugovoru, ali može punomoćje kojim se ovlašćuje drugo lice da zaključi takav ugovor. Ugovori o kupoprodaji nepokretnosti se mogu overiti isključivo u Srbiji kod nadležnog javnog beležnika.

Mogu li u Ambasadi overiti saglasnost za putovanje deteta?
U Ambasadi možete overiti saglasnost za putovanje maloletnog deteta sa drugim roditeljem.
Kada dete do navršene 16. godine putuje samo ili sa nekim trećim licem, oba roditelja moraju dati saglasnost.
Ako jedan roditelj ima samostalno pravo vršenja roditeljskog staranja, onda je potrebna samo njegova saglasnost za putovanje sa trećim licem.

ODJAVA PREBIVALIŠTA RADI ISELJENJA

Da li se preko KO može izvšiti odjava prebivališta radi iseljenja iz Srbije?
U izuzetnim slučajevima se zahtev za odjavu prebivališta može podneti preko DKP ukoliko se lice već nalazi u inostranstvu i iz opravdanih razloga nije u mogućnosti da dođe u R. Srbiju. Izuzetnim situacijama se smatraju: bolest, invalidnost, starost, ograničenje ili zabrana kretanja kao npr. u uslovima pandemije korona virusa i slično.
Potrebno je da dođete lično u zakazanom terminu i da podnesete:
- ličnu kartu,
- dokaz o sprečenosti dolaska u R. Srbiju,
- pisanu izjavu podnosioca zahteva u slobodnoj formi kojom lice izjavljuje da se iseljava iz R. Srbije,
- kopija pasoša. Obrazac zahteva dobijate u KO.

Dokazom o sprečenosti se smatra medicinska dokumentacija u slučaju bolesti ili invaliditeta prevedena na srpski jezik od strane ovlašćenog prevodioca, odnosno izjava podnosioca u slučaju ograničenja ili zabrane kretanja.

P

PASOŠI

Šta mi je sve potrebno za novi pasoš?
1. postojeći pasoš R. Srbije
2. dokaz o regulisanom boravku u Austriji (Aufenthaltstitel)
Ponekad mogu biti zatražena i dodatna dokumenta tokom I nakon predaje zahteva.
Pasoš se ne može produžiti, uvek se izdaje novi pasoš.

Koliko traje izrada novog pasoša?
Zakonski rok je do 60 dana (dva meseca), ali izrada najčešće traje kraće.

Kada najranije mogu podneti zahtev za pasoš?
Najranije sedam meseci pre isteka starog pasoša. Na lični zahtev i uz prilaganje dokaza o hitnosti (selidba u drugu zemlju, medicinski ili humanitarni razlozi, karta za hitan poslovni put i dr.), novi pasoš se može izdati i pre navedenog roka.

Mogu li zahtev za pasoš podneti po hitnom postupku?
Da. U hitnim slučajevima, uz izjavu i prilaganje dokaza o hitnosti, zahtev se obrađuje prioritetno i izrada putne isprave se može očekivati u roku od 10-15 radnih dana. Ambasada ne daje garancije. Taksa iznosi 72 Eur.

Kako da saznam da li je moj pasoš stigao u Ambasadu?
- Putem linka na našem sajtu možete proveriti da li vam je gotov pasoš. Ukoliko na listi vidite broj sa Potvrde koju ste dobili kada ste predali zahtev, znači da je pasoš u Konzularnom odeljenju. Zakažite termin za preuzimanje. Pri uručenju novog pasoša obavezno je lično prisustvo. Obavezno je poneti stari pasoš koji se tom prilikom poništava i vraća stranci.

Šta treba da ponesem na uručenje novog pasoš?
Potrebno je lično doći i doneti potvrdu o prijemu zahteva i stari pasoš koji se poništava i koji Vam se vraća.

Može li neko drugi da preuzme moj pasoš?
Da, ali samo u opravdanim slučajevima (pre svega zdravstveni razlozi). Prilikom predaje zahteva za pasoš treba da ovlastite lice koje će umesto vas da ga preuzme. Ako se nakon predaje zahteva desi situacija koja Vas onemogućava da dođete, potrebno je da date ovlašćenje kod notara i prevedete ga na srpski jezik kod ovlašćenog sudskog tumača.

Šta da radim ako mi se viza nalepnica nalazi u starom, poništenom pasošu?
Za pitanje viza i regulisanje boravka u Austriji nadležni su isključivo organi Austrije. Savetujemo da sa starim i novim pasošem odete u Magistrat kako bi Vam se boravak preneo u novi pasoš.

PUTNI LIST

Moram hitno da putujem u Srbiju, a pasoš mi je ukraden, oštećen, izgubljen ili više ne važi. Šta treba da uradim?
U tom slučaju Vam se može izdati putni list koji služi samo za odlazak u Srbiju. Putni list se izdaje na kratak rok i ne možete ga koristiti za dalja putovanja, letovanja ili povratak u Austriju, što znači da u Srbiji morate izraditi novi pasoš.

Šta mi je od dokumenata potrebno za putni list?
Za više detalja u vezi sa procedurom i obaveznom dokumentacijom, idite u rubriku „Gubitak dokumenata“.

Koliko traje izrada putnog lista?
Putni list možete dobiti u roku od dva do tri radna dana, zavisi od dokumenata koje posedujete. Postupak traje kraće ako imate ličnu kartu R. Srbije. Ukoliko se Vaš identitet i državljanstvo R. Srbije ne mogu odmah utvrditi, potrebno je izvršiti službene provere, zbog čega izdavanje putnog lista može potrajati i duže.

PUTNI LIST ZA NOVOROĐENČE

Da li mogu da dobijem putni list za tek rođeno dete?
Da, ali u Ambasadi prvo morate prijaviti rođenje deteta i onda možete istoga dana podneti i zahtev za putni list. U tom slučaju, obavezno dovedite dete. Šta Vam je za to potrebno, videćete u rubrici Rodjenje deteta u Austriji

Prijavio sam dete. Šta prilažem za putni list?
1. dve slike deteta 3,5 x 4,5
2. pasoši oba roditelja
3. potvrda o prijavi

POTVRDE

POTVRDA O ŽIVOTU

Republički fond PIO mi traži da dva puta godišnje dostavljam potvrdu o životu i uputili su me na Ambasadu RS u Beču.
Konzularno odeljenje može da overi potvrdu o životu. Potrebno je da dođete lično u zakazanom terminu i ponesete sledeća dokumenta:
- obrazac Republičkog fonda PIO. Ukoliko ga iz nekog razloga ne posedujete, možete ga dobiti u KO;
- važeći pasoš ili LK R. Srbije
- austrijsku eKartu
- prijavu boravka u Austriji (Meldezettel)
Za navedeno konzularnu uslugu se ne naplaćuje taksa već samo trošak u iznosu od 3 eur.

POTVRDA O SLOVU Đ

U Ambasadi možete dobiti potvrdu da je latinično slovo DJ jednako latiničnom slovu Đ, ukoliko vam austrijski organ takvu potvrdu zatraži.

PENZIJA

Više informacija o penzijskom osiguranju možete naći na sajtu:
www.pio.rs

POTRAGE

Potragu za članom porodice koji živi ili je otputovao u Austriju, a sa kojim je izgubljen kontakt, porodica iz Srbije može pokrenuti preko Ministarstva spoljnih poslova R. Srbije - Odeljenja za konzularne poslove, obraćanjem putem mejla okp@mfa.rs

PRIBAVA DOKUMENATA

Posredstvom Konzularnog odeljenja možete pribaviti:
- izvode iz matične knjiga rođenih, venčanih i umrlih  koje se vode kod matičnih službi u Republici Srbiji (na domaćem ili na internacionalnom obrascu),
- uverenje o državljanstvu Republike Srbije,
uverenje o slobodnom bračnom stanju i potvrdu o nekažnjavanju (Führungszeugnis).
Zahtev se podnosi lično u zakazanom terminu, uz važeći pasoš ili ličnu kartu Republike Srbije.
Nulla Ostae - potvrdu da možete sklopiti brak u Austriji. Potrebno je poneti: Uverenje o slobodnom bračnom stanju za oba supružnika ne starije od 6 meseci, IMKR za oba supružnika, Uverenje o državljanstvu za državljane R. Srbije, pasoše za oba supružnika.

PRIJAVA PRIVREMENOG BORAVKA U INOSTRANSTVU

Neplanirano sam produžio svoj boravak u Austriji gde ću ostati najmanje godinu dana, pa me interesuje me da li imam obavezu da to prijavim Ambasadi?
Da. Potrebno je da dođete lično u KO u zakazanom terminu i ponesete:
- pasoš i ličnu kartu
- dokaz o regulisanom boravku u Austriji (Viza)
- popunjen obrazac koji možete preuzeti putem sledećeg linka
Da li prijavu privremenog boravka u Austriji treba da izvršim i za svoju maloletnu decu? Da li je prilikom prijave neophodno prisustvo oba roditelja?
Prijavu za privremeni boravak u inostranstvu za maloletno lice podnosi jedan od roditelja ukoliko roditelji imaju istu adresu stanovanja.
U slučaju kada roditelji nemaju istu adresu stanovanja, prijavu za maloletno lice potpisuju oba roditelja ili jedan roditelj uz pisanu saglasnost drugog roditelja.

PROMENA LIČNOG IMENA I PREZIMENA

Promena ličnog imena i prezimena reglisana je Porodičnim zakonom, Zakonom o matičnim knjigama i Zakonom o opštem upravnom postupku.
Svako lice koje je navršilo 15. godinu života i koje je sposobno za rasuđivanje ima pravo da promeni svoje lično ime i/ili prezime
Dete koje je navršilo 10. godinu života i koje je sposobno za rasuđivanje ima pravo na davanje saglasnosti sa promenom ličnog imena u postupku koji pokreću roditelji ili staratelj.
U slučaju prestanka braka, supružnik koji je promenio prezime sklapanjem braka može u roku od 60 dana od dana prestanka braka uzeti prezime koje je imao pre sklapanja braka. Istekom roka od 60 dana koji Zakon ističe, ne gubi se pravo na promenu prezimena, već se ono može promeniti i kasnije.
Zahtev se podnosi nadležnoj opštinskoj upravi na čijoj teritoriji podnosilac zahteva za promenu ličnog imena ima prebivalište, odnosno boravište. Molimo da se o detaljima procedure obavestite dikreno kod nadležne matične službe u R. Srbiji.

PROMENA POLA 

Prema važećem zakonu R. Srbije, pacijenti koji su naši državljani i žive u inostranstvu, mogu dobiti potvrdu za promenu podataka u matičnim knjigama i ličnim dokumentima u Kabinetu za transrodna stanja Klinike za psihijatriju, Univerzitetski klinički centar Srbije, Pasterova 2, 11000 Beograd, Srbija.
Uput za Kliniku izdaje izabrani lekar opšte prakse u Srbiji  u državnim domovima zdravlja ili u privatnim bolnicama, uz dokumentaciju koja treba da bude u originalu, overena i prevedena na srpski kod ovlašćenog prevodioca.
Uz uput lekara i u zakazanom terminu (koji zakazuje lekar opšte prakse), u Kabinetu za transrodna stanja se obavlja pregled i podnosi medicinska dokumentacija na uvid. Dokumentacija obuhvata izveštaj o prethodnoj psihijatrijskoj i/ili psihološkoj evaluaciji, kao i izveštaj endokrinologa o jednogodišnjem tretmanu. Potvrdu je moguće dobiti kod psihijatara koji se bave ovom oblašću i u privatnim bolnicama ili ordinacijama, uz istu pomenutu dokumentaciju. Ukoliko je obavljena i rodno afirmišuća operacija ili operacije, onda potvrdu izdaje hirurg.
Molimo da se u svakom pojedinačnom slučaju lično obratite Kabinetu za transrodna stanja Klinike za psihijatriju, kaka biste utvrdili detalje oko dokumentacije i načina overe, tj. da li je neophodan sudski pečat Apostille. 

PRAZNICI

Obaveštenje o danima kada Konzularno odeljenje Ambasade neće raditi sa strankama naći ćete na sajtu Ambasade u rubrici Praznici.

R

RAZVOD

Razvela sam se u Austriji. Da li sam dužna da to prijavim nekom organu u Srbiji?
Ako ste se razveli u Austriji, onda tu sudsku odluku mora da prizna sud u R. Srbiji po mestu Vašeg prebivališta. Taj zahtev podnosite u Srbiji lično ili preko punomoćnika (advokata). Za navedeni zahtev neophodan vam je po pravilu original pravosnažne presude sa zvaničnim prevodom na srpski jezik i IMKV na internacionalnom obrascu. Za više detalja molimo da pitate nadležni sud u Srbiji ili svog advokata.

ROĐENJE DETETA U AUSTRIJI

Kako da prijavimo novorođenče?
Roditelj koji je državljanin R. Srbije treba da dođe lično u zakazanom terminu i podnese zahtev za prijavu rođenja i upis u MKR R. Srbije. Potrebno je da ponesete sledeća dokumenta:
1. važeći pasoš jednog od roditelja koji je državljanin RS, dok je za drugog roditelja dovoljna kopija pasoša.
2. izvod iz matične knjige rođenih za dete (Geburtsurkunde), na internacionalnom obrascu ne stariji od 6 meseci,
3. 1. Ukoliko su roditelji u braku  - izvod iz matične knjige venčanih. Ukoliko je brak zaključen u Austriji, a nije prijavljen u R. Srbiji, neophodno je prvo izvršiti prijavu braka.
3.2. Ako roditelji nisu u braku potreban je Zapisnik o priznavanju očinstva (Vaterschaftsanerkennung) dat u Magistratu i preveden na srpski jezik.
3.3. Ukoliko su roditelji maloletna lica potrebno je lično prisustvo njihovih roditelja/staratelja (pravosnažno rešenje, original sa prevodom na srpski jezik kod ovlašćenog sudskog tumača) sa važećim pasošima.
Za ovu konzularnu uslugu se ne plaća taksa već samo troškovi u iznosu od 10 eur.
Nije potrebno dovoditi dete u KO!

Kako ću znati da je dete upisano?
Ambasada prijavu sa originalnom dokumentacijom šalje matičnoj službi R. Srbije koja dete upisuje u matične knjigu rođenih u R. Srbiji. Iz prakse je poznato da je za određivanja JMBG i upis deteta u MKR i KD potrebno najmanje mesec dana. Shodno navedenom, sugerišemo da se, nakon isteka tog perioda, obratite KO radi provere da li je izvršen upis putem sledeće adrese stranke.bec@mfa.rs  Nakon potrvde da je izvršen upis, roditelji mogu zakazati online termin za podneđenje zahteva za izdavanje pasoša za dete.

 

S

SOLEMNIZACIJA

1. NASLEDNIČKA IZJAVA
U formi potvrđene (solemnizovane) isprave mora biti sačinjena naslednička izjava kojom se naslednik:
- prihvata nasleđa i istovremeno ustupa u korist drugog naslednika,
- prihvata nasleđa koje mu pripada uz istovremeno prihvatanje naslednog dela koji mu se ustupa od strane drugog ili drugih naslednika
- odriče nasledstva u korist drugog naslednika i
- odriče od nasleđa ostavioca
.
Molimo da sve negativne nasledničke izjave odštampane na ćiriličnom pismu, zajedno sa kopijom pasoša, Vašom adresom i imenom oca, nekoliko dana pre dolaska na termin OBAVEZNO pošaljete na mejl stranke.bec@mfa.rs kako bismo utvrdili da li je izjava podobna za solemnizaciju.
Prilikom overe potpisa na naslednoj izjavi ili punomoćju u vezi sa naslednim pravima neophodno je lično prisustvo davaoca punomoćja ili izjave i posedovanje važećeg identifikacionog dokumenta.

2. IZJAVA SUPRUŽNIKA O POSEBNOJ IMOVINI

U formi potvrđene (solemnizovane) isprave mora biti sačinjena izjava supružnika o posebnoj imovini.
Molimo da izjavu odštampanu na ćiriličnom pismu, zajedno sa kopijom pasoša, Vašom adresom i imenom oca, nekoliko dana pre dolaska na termin OBAVEZNO pošaljete na mejl stranke.bec@mfa.rs kako bismo utvrdili da li je izjava podobna za solemnizaciju.
Prilikom overe potpisa na izjavi neophodno je lično prisustvo davaoca izjave i posedovanje važećeg identifikacionog dokumenta.

SPROVODNICA

Umro mi je rođak u Austriji, a hoću da ga sahranim u Srbiji. Šta treba da uradim?

Treba da podnesete zahtev za izdavanje sprovodnice, vi lično, neko od srodnika ili ovlašćeno pogrebno preduzeće. U zahtevu treba navesti gde će se sahrana obaviti i kojim putem će biti izvršen transport. Uz zahtev treba priložiti sledeća originalna dokumenta:

- pasoš preminule osobe;
- izvod iz MKU na internacionalnom obrascu izdat od nadležnog organa zemlje prijema;
- izveštaj lekara o uzroku smrti;
- dozvola za prenos tela u inostranstvo, izdata od strane nadležnog austrijskog organa (Leichenpass).

Moj rođak ima samo austrijsko državljanstvo. Da li mogu da ga sahranim u Srbiji?
U tom slučaju, Konzulanom odeljenju zu prethodno navedena dokumenta morate priložiti i potvrdu o obezbeđenom grobnom mestu u Republici Srbiji.

Rođak je umro u Austriji od zarazne bolesti. Treba li da pribavimo neka dodatna dokumenta:
Da. Potrebno je da pribavite odobrenje Ministarstva zdravlja Republike Srbije. Zahtev se podnosi Ministarstvu zdravlja, Odeljenju za sanitarni nadzor – Odseku za sanitarni nadzor Beograd, Omladinskih brigada 1, tel: +381 11 3130 886, faks: +381 11 311 75 96 i 381 11 311 28 16.

Ukoliko će lice biti sahranjeno u nekoj trećoj zemlji, ali se transport posmrtnih ostataka obavlja preko teritorije Srbije, potrebno je pribaviti tranzitnu sprovodnicu Republike Srbije. Za izdavanje tranzitne sprovodnice potrebna su sva gore navedena dokumenta, kao i sprovodnica države u kojoj će lice biti sahranjeno.

Rođak je kremiran u Austriji. Da li za prenos urne treba da imamo sprovodnicu?
Da. Za prenos urne u Srbiju takođe je potrebno pribaviti sprovodnicu. Prilažu se sva gore navedena dokumenta, kao i potvrda o kremaciji.

SMRTNI SLUČAJ

Umro mi je rođak u Austriji koji je državljanin Srbije. Da li ja to treba da prijavim?
Da. Činjenica smrti državljanina R.Srbije, nastala van njene teritorije, upisuje se u matične knjige. Treba da dodete u zakazanom terminu i ponesete izvod iz matične knjige urmlih, na internacionalnom obrascu.

SAOBRAĆAJNA NESREĆA

Pružanje pravovremene i odgovarajuće pomoći državljanima R. Srbije u slučaju nesreća je jedna od najvažnijih aktivnosti rada konzularne službe. Odmah po saznanju da se dogodila nesreća, KO samoinicijativno i hitno deluje radi provere tačnosti saznanja, odnosno podataka da li ima povređenih i nastradalih državljana R. Srbije kroz kontaktiranje sa nadležnim organima zemlje prijema, lokalnom policijom, bolnicama itd. Ukoliko je to neophodno, predstavnik KO izlazi na mesto događaja, posećuje hospitalizovane državljane R. Srbije i okviru nadležnosti pruža potrebnu pomoć ugroženima i članovima njihovih prorodica.

T

TERMINI –  e ZAKAZIVANJE

Zakazivanje termina je obavezno za sve konzularne radnje, osim za izdavanje sprovodnice za preminula lica.
Termini za sve konzularne usluge se zakazuju putem linka koji se nalazi na sajtu Ambasade www.vienna.mfa.gov.rs.

VAŽNO: Napominjemo da se jedan termin odnosi samo na jednu osobu i jednu konzularnu radnju (npr. za dva člana porodice je potrebno zakazati dva termina za pasoše).

TAKSE

Plaćanje svih konzularnih usluga se obavlja isključivo EC – karticama (plaćanje kreditnom karticom nije moguće). Plaćanje u gotovom novcu je dozvoljeno samo u izuzetnim situacijama o kojima odlučuje ovlašćeno lice u Konzularnom odeljenju. Putem sledećeg LINKA možete pronaći cenovnik svih konzularnih usluga.

U

UVERENJA (o slobodnom bračnom stanju, nekažnjavanju i dr.)

UVERENJE O SLOBODNOM BRAČNOM STANJU

Želim da se venčam u Austriji pa mi treba uverenje o slobodnom bračnom stanju. Da li to mogu da pribavim preko vas?
Da. Potrebno je da dođete lično u zakazanom terminu sa važeđom ličnom kartom ili pasošem, te popunjenim obrascem u prilogu. Taksa iznosi 40 Eur.

UVERENJE O NEKAŽNJAVANJU

Treba da se zaposlim u Austriji pa mi poslodavac traži potvrdu da nisam osuđivan. Da li to mogu da pribavim preko vas?
Da. Potrebno je da dođete lično u zakazanom terminu sa važeđom ličnom kartom ili pasošem, te popunjenim obrascem u prilogu. Taksa iznosi 32 eur. Ukoliko vam je navedeno uverenje potrebno hitno, postoji mogućnost i da u KO overite potpis na privatnoj ispravi kojom ćete ovlastiti neko lice da u Srbiji u Vaše ime i za Vaš račun podnese zahtev i preuzme Uverenje o nakažnjavanju, te da vam isto pošalje brzom poštom. U tom slučaju taksa iznosi 42 eur.

F

FINANSIJSKA POMOĆ DRŽAVLJANIMA SRBIJE

Ambasada nema mogućnost da finansijski pomaže državljanima Srbije u Austriji koji su zapali u nevolju najčešće usled gubitka novčanika niti da plaća neizmirene hotelske, bolničke i ostale račune, kazne i sl.

H

HAPŠENJA

U skladu sa Bečkom konvencijom o konzularnim odnosima nadležni organ strane zemlje je u obavezi da odmah obavesti DKP R.Srbije o hapšenju, zatvaranju, stavljanju u pritvor ili zadržavanju državljanina R.Srbije ukoliko uhapšeno lice to zatraži.
Konzul ima pravo da poseti državljanina R.Srbije koji je zatvoren, pritvoren ili zadržan, da razgovara sa njim, dopisuje se, vodi računa da bude zastupan pred sudom, da dobije isti tretman kao i ostali građani koji se nalaze u istoj situaciji, da ima obezbeđenog branioca po službenoj dužnosti, da dobije odgovarajuću medicinsku negu.

C

CARINSKA POTVRDA

Ko može dobiti carinsku potvrdu?
KO Ambasade u Beču može izdati carinsku potvrdu državljaninu R. Srbije koji je proveo neprekidno na radu u Austriji najmanje dve godine.
Državljani koju su u Austriji radili do deset godina oslobođeni su plaćanja uvoznih dažbina na predmete domaćinstva do ukupne vrednosti od 20.000 evra.
Državljani koju su u inostranstvu radili preko deset godina oslobođeni od plaćanja uvoznih dažbina na predmete domaćinstva bez ograničenja vrednosti.

Šta mogu uvesti u Srbiju sa carinskom potvrdom?
Možete uvesti samo predmete za domaćinstvo i to u roku od godinu dana od dana izdavanja potvrde.

Šta mi je potrebno za podnošenje zahteva?
1. važeći pasoš R. Srbije
2. dokaz o uplatama zdravstvenog i socijalnog osiguranja (Versicherungsverlauf)
3. rešenje o penziji (ako je ostvarena)
4. potvrda poslodavca o vremenu provedenom na radu.
5. odjava boravka u Austriji
Zahtev se podnosi lično u zakazanom terminu uz podnošenje prethodno navedenih dokumenata.

CENOVNIK

Da li se konzularne usluge plaćaju?
Sve konzularne usluge se plaćaju u skladu sa Cenovnikom konzularnih usluga Ministarstva spoljnih poslova i diplomatsko-konzularnih predstavništava u inostranstvu koji možete videti na ovom linku.



Konzularne usluge
KONZULARNI VODIČ OD A DO Š
Cenovnik konzularnih usluga
ПРОВЕРА УРАЂЕНИХ ПАСОША - PROVERA URAĐENIH PASOŠA
Obeležavanje godišnjice oslobođenja logora „Mauthauzen“
eGrađanin- izdavanje parametara za aplikaciju Consent ID
Putovanje maloletnih lica preko državne granice Republike Srbije
KONTAKT TELEFON U IZUZETNO HITNIM SLUČAJEVIMA
LISTA ADVOKATA U AUSTRIJI KOJI GOVORE SRPSKI JEZIK
Konzularna nadležnost
Putne isprave
Ulazak u Srbiju - vize
Carina
Državljanstvo
Statusna pitanja
Overa dokumenata
Vojna obaveza
Druge konzularne usluge
Putovanja građana Srbije u inostranstvo
Formulari
Praznici
Počasni konzulati