| |     Latinica | Deutsch  
Насловна
КОНЗУЛАРНИ ВОДИЧ ОД А ДО Ш (одговори на Ваша питања о пасошима, путним листовима, пријави рођења, пуномоћјима и др.)


           Драги суграђани,

           пред Вама је “Конзуларни водич” кроз услуге које Конзуларно одељење Амбасаде у Бечу (КО) може да Вам пружи. Постоје и услуге које, на жалост, не можемо да извршимо, али Вам можемо рећи ко и како може. Водич ће Вам помоћи да се што боље упознате са нашим радом и да се информишете о захтевима, процедурама и неопходној документацији.

           Потрудили смо се да будемо прецизни и тачни, али знамо и да ћете понекад имати и додатна питања. Када постоји нешто што Вам није довољно јасно или имате потпитање или предлоге за побољшање наше презентације, ту је наша e-mail adresa:  stranke.bec@mfa.rs

        Употреба Водича је једноставна, информације можете наћи сортиране по азбучном реду. Изаберете почетно слово појма који Вас интересује и кликнете на њега, нпр. желите да знате како да Закажете Термин, идете на слово З или Т. Све о пријави Рођења детета је на слово Р. Када се обележавају државни и верски Празници пише под словом П. Молимо да се о свему информишете пре него што закажете термин, како бисте били сигурни да ће Ваш захтев бити примљен и да ћете брзо обавити посао због којег сте нам се обратили.

А - АПОСТИЛ, АДВОКАТИ
Б – БРАК
В - ВИЗЕ, ВОЈНА ОБАВЕЗА, ВОЗАЧКА ДОЗВОЛА - еУправа?
Г - ГУБИТАК ДОКУМЕНАТА, ГОТОВИ ПАСОШИ – списак, ПРЕЛАЗАК ГРАНИЦЕ
Д - ДРЖАВЉАНСТВО, УПИС У ЕВИДЕНЦИЈЕ ДРЖАВЉАНА Р. СРБИЈЕ, СТИЦАЊЕ, ДРЖАВЉАНСТВА, СТИЦАЊЕ ДРЖАВЉАНСТВА ПОРЕКЛОМ, ПРИЈЕМ У ДРЖАВЉАНСТВО, ОТПУСТ ИЗ ДРЖАВЉАНСТВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ, ПОНОВНО СТИЦАЊЕ ДРЖАВЉАНСТВА
Е - еУправа и еКонзулат, еУправа – ConsentID, е Заказивање термина
З - ЗАХТЕВ, ЗАКАЗИВАЊЕ ТЕРМИНА, ЗАТВОР, ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА, ЗЕЛЕНИ КАРТОН, ЗАБРАНЕ УЛАСКА У АУСТРИЈУ
И - ИЗВОДИ ИЗ МАТИЧНИХ КЊИГА, ИЗДАВАЊЕ ДОКУМЕНАТА, ИМЕ (ПРОМЕНА ИМЕНА), ИЗЈАВА СУПРУЖНИКА О ПОСЕБНОЈ ИМОВИНИ (солемнизација)
К - КУЋНИ ЉУБИМЦИ
Л - ЛИЧНА КАРТА
М - МАЛОЛЕТНО ДЕТЕ, ПУТНИ ЛИСТ ЗА МАЛОЛЕТНО ДЕТЕ, САГЛАСНОСТ ЗА ПУТОВАЊЕ МАЛ. ДЕТЕТА, МЕЂУНАРОДНА ОТМИЦА ДЕЦЕ
Н - НАСЛЕДНИЧКА ИЗЈАВА, NULLA ОSТАЕ – Ehefähigkeitszeugnis
О - ОВЕРЕ, ОЧИНСТВО, ОДЈАВА ПРЕБИВАЛИШТА РАДИ ИСЕЉЕЊА
П - ПАСОШИ, ПУТНИ ЛИСТ, ПУТНИ ЛИСТ ЗА НОВОРОЂЕНЧЕ, ПРИБАВА ДОКУМЕНАТА, ПОТВРДЕ, ПОТВРДА О ЖИВОТУ, ПОТВРДА О СЛОВУ Ђ, ПЕНЗИЈА, ПОТРАГЕ, ПРИЈАВА ПРИВРЕМЕНОГ БОРАВКА У ИНОСТРАНСТВУ, ПРОМЕНА ЛИЧНОГ ИМЕНА, ПРОМЕНА ПОЛА, ПРАЗНИЦИ - Обавештење о данима када Конзуларно одељење Амбасаде неће радити са странкама наћи ћете на сајту Амбасаде у рубрици Празници, ПРЕВОДИОЦИ
Р - РАЗВОД, РОЂЕЊЕ ДЕТЕТА У АУСТРИЈИ
С – СОЛЕМНИЗАЦИЈА, СПРОВОДНИЦА, СМРТНИ СЛУЧАЈ, САОБРАЋАЈНА НЕСРЕЋА
Т - ТЕРМИНИ –  е ЗАКАЗИВАЊЕ, ТАКСЕ
Ф - ФИНАНСИЈСКА ПОМОЋ ДРЖАВЉАНИМА СРБИЈЕ
Х - ХАПШЕЊА
У - УВЕРЕЊЕ О СЛОБОДНОМ БРАЧНОМ СТАЊУ, УВЕРЕЊЕ О НЕКАЖЊАВАЊУ
Ц - ЦАРИНСКА ПОТВРДА, ЦЕНОВНИК

А

АПОСТИЛ

Да ли могу прибавити документа оверена печатом Apostille?
Не постоји могућност надовере докумената печатом Apostille посредством КО Амбасаде, јер је таква врста овере у надлежности судова Р. Србије. За детаљније информације се обратите судовима у Србији, лично или преко пуномоћника.

АДВОКАТИ

Да ли можете да ми препоручите адвоката у Аустрији?
Путем овог линка можете пронаћи списак аустријских адвоката који говоре српски језик. Напомињемо да то нису званични адвокати Амбасаде Р. Србије у Бечу. Амбасада не одговара за њихов рад.

Б

БРАК

Да ли можемо да се венчамо у Амбасади РС у Бечу?
У Амбасади РС у Бечу се не може ни закључити ни развести брак. Код нас можете само пријавити брак који сте склопили у Аустрији.

Венчала сам се у иностранству. Да ли то пријављујем Амбасади?

Држављанин Србије који закључи брак у Аустрији је дужан да то пријави КО или матичној служби у Србији. Брак склопљен у иностранству постаје признат, односно пуноважан кад се упише у матичну књигу венчаних у Р.Србији. Брак склопљен у иностранству пријављују оба супружника држављанина Р. Србије. Уколико је један супружник странац, брак пријављује само држављнин Р. Србије.

Шта ми је потребно од документације за пријаву брака?
Потребно је да дођете лично у КО у заказаном термину и понесете следеће:
1. важећи пасош Р. Србије
2. извод из матичне књиге венчаних на интернационалном обрасцу не старији од 6 месеци
3. ако је други супружник странац, потребан је њен/његов извод из матичне књиге рођених (оригинал, на интернационалном обрасцу) и копија пасоша

Такса износи 15 Еур.

Променила сам презиме. Шта треба да урадим да бих добила пасош са новим презименом?
Треба да извршите пријаву брака. По упису чињенице закључења брака у матичну књигу рођених, можете предати захтев за нови пасош.
Брак је потребно пријавити и ако није дошло до промене презимена.
Траже ми потврду да могу да закључим брак у Аустрији (Nulla Ostae). Да ли могу то да прибавим преко вас?
Да. Треба да дођете лично у заказаном термину и понесете:
- Уверење о слободном брачном стању за оба супружника не старије од 6 месеци,
- ИМКР за оба супружника
- Уверење о држављанству за држављане Р. Србије, као и
- пасоше за оба супружника.

В

ВИЗЕ

Од 1.марта 2024. је омогућено електронско подношење захтева за издавање виза (Ц и Д по свим основама) преко портала „Welcome to Serbia” коме се приступа преко http://welcometoserbia.gov.rs
Странац  може да поднесе захтев тек након што се региструје на Порталу. На Порталу могу да се региструју само пунолетна лица.

ВОЈНА ОБАВЕЗА

Како могу да регулишем своју војну обавезу у Р. Србији?
Држављани Републике Србије који навршавају или већ имају 18 година и стално бораве у иностранству, дужни су да се пријаве Амбасади ради увођења у војну евиденцију.
Одслужио сам војску. Имам ли и даље неке обавезе?
Да. Регрути и лица у резервном саставу која путују у иностранство на боравак дужи од једне године, дужни су да се пријаве Амбасади ради увођења у војну евиденцију у року од 30 дана од дана преласка државне границе.
Увођењем у војну евиденцију дипломатско-конзуларног представништва Републике Србије, сматраће се да је држављанин Републике Србије регулисао војну обавезу.
Шта ми је потребно од докумената?
Потребно је да дођете лично у КО у заказаном термину и понесете:
-Пасош или ЛК. Лица која имају двојно држављанство дужна су да донесу и страни пасош, као и оригинал уверења о страном држављанству преведен на српски језик код овлашћеног судског тумача и ИМКР на интернационалном обрасцу;
- доказ о основу боравка у Аустрији (нпр. виза, уговор о раду);
- у КО ћете добити формулар који је потребно да попуните.

ВОЗАЧКА ДОЗВОЛА

Да ли могу у Амбасади да поднесем захтев за возачку дозволу?
Не. Возачку дозволу можете добити само у Србији.
Преселио сам се у Аустрију. Колико дуго смем да возим са возачком дозволом Р. Србије? Да ли могу да добијем аустријску возачку дозволу?
Када истекне 6 месеци, возачка дозвола више не сме да се користи. До тог тренутка можете да користите возачку дозволу из неке друге земље и то без превода, ако је возачка дозвола подељена на категорије А до Е или састављена на немачком језику. У противном, важи само заједно са међународном возачком дозволом из земље порекла или са преводом из којег може да се види обим важења возачке дозволе (превод може да се добије нпр. код ÖAMTC-a).

Важећу српску ВД можете заменити за аустријску возачку дозволу у року од 6 месеци од пресељења (пријављивања пребивалишта) у Аустрију. Када истекне 6 месеци, возачка дозвола се више не сме користити. Возачке дозволе из Србије су изједначене са возачким дозволама које су издате у Аустрији и могу да се замене за аустријску возачку дозволу БЕЗ полагања теоријског и практичног дела возачког испита. Носиоци таквих возачких дозвола морају имати само актуелно лекарско уверење. Надлежни за замену возачких дозвола су:
- Покрајинска полицијска дирекција „Landespolizeidirektion“ (у Бечу „Verkehrsamt“)
- Окружни управни орган  („Bezirkshauptmannschaft“ или „Magistrat“).

Детаљније информације о процедури, такси и потребној допкументацији можете пронаћи путем следећег линка

Планирам туристичко путовање сопственим аутомобилом по Аустрији. Инетересује ме да ли важи српска возачка дозвола или треба да извадим међународну?
Није потребно да поседујете међународну возачку дозволу. Приликом туристичког боравка у Аустрији можете управљати моторним возилом са српском возачком дозволом.

Г

ГУБИТАК ДОКУМЕНАТА

Коме пријављујем губитак или крађу пасоша?
Губитак пријављујете магистрату, а крађу полицији. Потврда мора да садржи Ваше име, презиме, датум рођења и податак да сте изгубили пасош Р. Србије. Потврде о губитку или крађи морају имати потпис и печат или бити електронски издате. Потврду треба да сачувате због издавања новог пасоша у Р. Србији.

Изгубио сам пасош или ми га је неко украо. Како да спречим да га неко не злоупотреби?
Губитак или крађу без одлагања пријавите магистрату, односно полицији, па са добијеном потврдом дођите у Амбасаду да пријавте нестанак пасоша, након чега ће МУП Републике Србије путну исправу прогласити неважећом.

Нестали, а непријављени пасоши, као и Ваши лични подаци у њима, могу бити злоупотребљени уколико пасош не буде благовремено оглашен неважећим.

Имам регулисан боравак у Аустрији, а пасош Србије ми је изгубљен/украден. Шта треба да урадим да бих добио нови пасош?

У случају губитка/крађе пасоша, потребно је да се обратите магистрату/полицијској станици, пријавите губитак/крађу путне исправе РС и узмете потврду издату на своје име и презиме, са уписаним датумом и местом рођења.
Потребно је да лично дођете у унапред заказаном термину и да поред наведене потврде, приложите доказ о регулисаном боравку у Аустрији.

Уз таксу за захтев за нови пасош која износи 67 Еур и доказ о регулисаном боравку у Аустрији, уплаћује се и такса за оглашавање пасоша неважећим у износу од 24 Еур.

Изгубио сам пасош, треба ли да чекам да се огласи невежећим па тек онда да подигнем нови пасош?

Да. Уколико сте изгубили пасош, нови можете подићи тек када у КО стигне решење о проглашењу изгубљеног пасоша неважећим. Тада ће број Вашег захтева бити на нашем сајту у рубрици „Пасоши спремни за преузимање“.

У Аустрији боравим туристички, а пасош Србије ми је изгубљен/украден. Треба ми путни лист да бих се вратио у земљу. Шта треба да урадим?

Уколико сте на територији Аустрије, приликом туристичке посете, остали без пасоша (губитак, крађа и сл), Амбасада Вам може издати путни лист као врсту путне исправе кратког рока трајања која служи само за повратак у Србију и не може се користити за даља путовања или повратак у Аустрију.

Потребно је да губитак пасоша пријавите магистрату, а крађу локалној станици полиције Аустрије. Наведени органи ће издати потврду о томе. Поред наведене потврде, потребно је да приложите:
- две слике 3,5 x 4,5 (као за пасош);
- личну карту или возачку дозволу издату од МУП РС. Уколико немате ниједан од наведених докумената, пожељно би било да приложите копије других докумената у којима су наведени ваши подаци (име и презиме, ЈМБГ, име оца и мајке, пребивалиште и сл.).
Такса за захтев износи 42 Еур и наплаћује се картицом или у готовом новцу приликом подношења захтева. Такса за оглашавање пасоша неважећим износи 24 Еур.
Никада нисам имао биометријски пасош, односно још увек имам “плави пасош”.
Уколико први пут подносите захтев за биометријски пасош Републике Србије или поседујете тзв. плави пасош СРЈ, потребна документација је: Извод из матичне књиге рођених Р. Србије на домаћем обрасцу, Уверење о држављанству Републике Србије, доказ о идентитету са сликом и важећи боравак у Аустрији. ИМКР и КД могу бити прибављени и службеним путем у Амбасади.

ГОТОВИ ПАСОШИ – списак

Да ли је Ваш пасош спреман за преузимање можете проверити на следећем линку
Уколико на листи видите број са Потврде коју сте добили када сте предали захтев, значи да је пасош у Амбасади. Закажите термин и дођите лићно да преузмете свој пасош. Понесите обавезно стари пасош са собом. Бројеви потврда који почињу са нулом на сајту су приказани без нуле (0).

Д

ДРЖАВЉАНСТВО

ДРЖАВЉАНСКИ СТАТУС У СРБИЈИ - ПРОВЕРА

Потребан ми је „Negativbescheinigung“. Да ли ми то ви можете издати?

У КО можете поднети захтев за проверу држављанског статуса Р. Србије. Потребно је да дођете лично у заказаном термину и донесете документа која представљају основ за проверу (изводи из књиге рођених за Вас, родитеље, брачног друга и сл.), те попуњен образац. Такса износи 59 Еур.

УПИС У ЕВИДЕНЦИЈЕ ДРЖАВЉАНА Р. СРБИЈЕ

Пропустили смо да пријавимо дете по рођењу. Сад има 17 година и наше питање гласи да ли то можемо сад да урадимо?
Да. Захтев за пријаву (информације о документацији у „Пријава рођења детета“) може поднети један од родитеља (који је у моменту рођења детета имао држављанство Србије) све до пунолетства односно пре него што дете напуни 18 година.
Ако је дете под старатељством, пријаву и захтев подноси старалац. Ако је дете старије од 14 година, потребна је и његова сагласност.
Напунио сам 18 година, а родитељи ме нису пријавлили као држављанина Р. Србије.
Ако сте старији од 18 година и рођени сте у иностранству, а један од родитеља је у тренутку Вашег рођења био држављанин Р. Србије, а други страни држављанин, држављанство Републике Србије стичете пореклом ако до навршене 23. године живота лично поднесете захтев за упис у евиденцију држављана (информације о документацији у „Пријава рођења детета“).
Ако сте старији од 23 године, обратите се Амбасади како би се утврдило да ли постоји основ за утврђивање или пријем у држављанство Р. Србије.

ДРЖАВЉАНСТВО - СТИЦАЊЕ

Држављанство се стиче пореклом и пријемом.

ДРЖАВЉАНСТВО ПО ПОРЕКЛУ

Држављанство Републике Србије пореклом, под различитим условима, стичу деца чија су оба родитеља или један од родитеља били држављани Републике Србије у тренутку његовог рођења.
Ако су вам родитељи у тренутку рођења били држављани Србије, пунолетни сте, нисте старији од 23 године, а као дете нисте пријављени, подносите захтев у дипломатско-конзуларном представништву Републике Србије (информације о документацији у „Пријава рођења детета“).
поднетом захтеву.

ДРЖАВЉАНСТВО - ПРИЈЕМ 

Законом о држављаснтву је прописано више основа за пријем у држављанство Р. Србије. Припадништво српском народу је најчешћи основ по којем се у Амбасади Р. Србије у Бечу подносе захтеви за држављанство. Уколико сте припадник српског народа и немате пребивалиште на територији Републике Србије, имате право да у складу са чланом 23. Закона будете примљени у држављанство Републике Србије без отпуста из страног држављанства. Потребно је да сте навршили 18 година живота, да Вам није одузета пословна способност и поднесете писмену изјаву да Републику Србију сматрате својом државом.
Ја сам Србин по оцу. Носим и српско презиме. Волео бих да имам и српско држављанство. Потписаћу изјаву да Србију сматрам својом државом. Шта би још требало да припремим од документације?
Потребно је да дођете у заказаном термину са припремљеном следећом документацијом:
- попуњен образац (можете га добити и у Амбасади)
- важећи аустријски идентификациони документ (пасош или лична карта)
- извод из МК рођених на интернационалном обрасцу
- уверење о страном држављанству које поседујете, оригинал са преводом на српски језик код овлашћеног судског тумача и
- потписујете изјаву да Р. Србију сматрате својом државом, а прилажете и
- документа коју су важна за доказивање српског порекла (нпр. документа родитеља из којих ће бити видљива чињеница српског порекла).
Припремио сам комплетну документацију за пријем у држављанство Р. Србије по основу српског порекла. Могу ли у исто време да то учиним и за своје двоје деце који имају 15 и 10 година?
Истим захтевом могу да буду обухваћена и ваша деца с тим што је неопходно да се са тим сагласи и други родитељ. За подношење оваквог захтева неопходна је и сагласност детета старијег од 14 година.
Како ми који живимо у Аустрији можемо да стекнемо српско држављанство?
Лица која бораве у Аустрији, а хоће да стекну српско држављанство, по неком од основа прописаних Законом о држављанству могу да поднесу захтев за стицање држављанства КО Амбасаде РС у Бечу које ће га без одлагања проследити министарству надлежном за унутрашње послове.

Након консултација са конзулом, захтев за стицање држављанства Србије подносите лично или преко пуномоћника, за лице лишено пословне способности захтев подноси старалац, а за дете до навршене 18. године живота захтев подноси родитељ, односно даје писмену изјаву да Републику Србију сматра својом државом с тим што је за дете старије од 14 година потребна и његова сагласност.
Подносиоцу захтева за стицање и престанак држављанства издаје се потврда o подношењу захтева.

ДРЖАВЉАНСТВО - ОТПУСТ ИЗ ДРЖАВЉАНСТВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ

Шта ми је потребно за отпуст из држављанства Р. Србије?
У КО можете поднети захтев за отпуст из држављанства Републике Србије. Потребно је да дођете лично у КО у заказаном термину и поднесете:
- попуњени образац који можете преузети овде,
- важећи пасош Републике Србије/или пасош државе чије држављанство већ поседујете,
- извод из матичне књиге рођених Р. Србије на домаћем обрасцу и уверење о држављанству Р. Србије (у случају да не поседујете ова документа, потписујете изјаву у Амбасади да могу бити прибављена службеним путем),
- ако немате аустријско држављанство, већ сте у поступку стицања, донесите гаранцију о пријему у аустријско држављанство (Einbürgerungszusicherung) у оригиналу и преведену на српски језик код овлашћеног тумача или
- ако имате аустријско држављанство, осим аустријског пасоша донесите и потврду о поседовању аустријског држављанства (Einbürgerungsurkunde), оригинал или оверену копију преведену на српски језик код овлашћеног тумача.
Такса износи 569 еур.
Важно: Поступак отпуста може потрајати неколико месеци. Када решење о Вашем отпусту стигне у Амбасаду, биће Вам послато обавештење поштанским путем. Све док не подигнете решење, можете да користите пасош и личну карту Р. Србије, уколико су важећи. Када подигнете решење, пасош и ЛК се поништавају и ако желите, враћају се Вама.
Важно: Пунолетни држављани Р. Србије мушког пола, дужни су да пре подношења захтева за отпуст регулишу војну обавезу, односно буду уведени у војну евиденцију код надлежног центра Министарства одбране. Молбу за упис у војну евиденцију могу поднети и преко Амбасаде. Детаљније информације потражити у рубрици “Војна обавеза”.
Могу ли ја као родитељ да поднесем захтев и за малолетно дете?
Захтев за малолетно дете подносе родитељи уколико истовремено подносе захтев и за себе лично или само један родитељ уколико истовремено подноси захтев и за себе лично, али уз писану сагласност другог родитеља. Други родитељ мора бити лично присутан, са идентификационим документом. Уколико други родитељ није присутан, потребна је његова прописно оверена сагласност.
Ако је дете старије од 14 година, потребна је и дететова потписана сагласност која се даје у Амбасади.
Ако је дете под старатељством, захтев подноси старатељ, а поступак је исти.

ДРЖАВЉАНСТВО - ПОНОВНО СТИЦАЊЕ

Пре неколико година сам отпуштен из држављанства Републике Србије јер сам био примљен у страно држављанство, а двојно није било дозвољено. Могу ли сада поново да стекнем држављанство Републике Србије?
Можете поднети захтев. Потребно је да дођете лично у заказаном термину и понесете следећу документацију:
- попуњен образац – захтев за поновно стицање држављанства (добијате га и у Амбасади),
- идентификациони документ државе чије држављанство поседујете;
- уверење о страном држављанству – оригинал или оверена копија, преведен на српски језик код овлашћеног судског тумача.
Том приликом треба да потпишете изјаву да Републику Србију сматрате својом државом.
Такса износи 258 еур.
Родитељи су ме исписали из српског држављанства. Имам ли право да сада поднесем захтев за поновно стицање држављанства Р. Србије?
Погледајте одговор на претходно питање.

Е

еУправа и еКонзулат

На порталу еУправе су постављене нове електронске услуге МУП Р. Србије које могу да буду од значаја за грађане на боравку у иностранству. За коришћење електронских услуга неопходно је да имате имају одговарајући кориснички налог на порталу еУправа. За детаљније информације пратите следећи линк.
Шта све ми који не живимо у Србији можемо да урадимо преко еУправе?
Регистар административних поступака је јавно доступна електронска база свих административних поступака које на захтев привредних субјеката и грађана спроводи јавна управа. Регистар садржи све релевантне податке о поступку (правни основ, сврха поступка, начин подношења захтева, обрасци, таксе, жалбени поступак и друго).
Регистром су обухваћени и административни поступци које спроводе МСП и ДКП.
Регистру се приступа преко следеће веб адресе:
https://rap.euprava.gov.rs/gradjani/home
На страници еКонзулата су постављене услуге: електронски извод из матичне књиге, електронско уверење о држављанству, као и изјава, односно сагласност за издавање пасоша малолетном лицу држављанину Р. Србије.

ConsentID
КО може бесплатно издати параметре и QR код за инсталирање мобилне апликације ConsentID која је неопходна ради електронске идентификације корисника приликом приступа на портал еУправе са високим нивоом поузданости. Она омогућава коришћење свих електронских услуга на порталу, што није случај уколико се пријава врши на основу корисничког имена тј.и-мејла и лозинке. На тај начин ће вам бити брзо и лако доступне електронске услуге, пре свега у вези са пореским обавезама у Р. Србији, издавањем електронских документа и потписивањем докумената у клауду.
Потребно је да дођете лично у заказаном термину са важећим пасошем или ЛК.
Ко има право да у КО Амбасаде РС у Бечу затражи издавање параметара за ConsentID?
Параметри се издају држављанима Р. Србије који имају важећи идентификациони документ (пасош или лична карта). Такође, параметри се могу издати и страном држављанину, уколико има привремени боравак или стално настањење у Р. Србији, односно, поседује евиденцијски број странца (ЕБС) који издаје МУП Р. Србије.

е Заказивање термина

Заказивање термина је обавезно за све конзуларне радње, осим за издавање спроводнице за преминула лица или је у питању ванредна ситуација која не трпи одлагање.
Термини за све конзуларне услуге се заказују путем линка који се налази на сајту Амбасаде www.vienna.mfa.gov.rs
ВАЖНО: Напомињемо да се један термин односи само на једну особу и једну конзуларну радњу (нпр. за два члана породице је потребно заказати два термина за пасоше).

З

ЗАХТЕВ

Захтеве за конзуларне услуге у КО Амбасаде РС у Бечу могу поднети само странке које имају регулисан боравак у Аустрији, и то у сл. покрајинама: Беч, Доња Аустрија, Бургенланд, Штајерска и Корушка. Лица која немају регулисан боравак у наведеним деловима Аустрије имају право да поднесу искључиво захтев за ПЛ и спроводницу. Страни држављани могу поднети захтев за визу за улазак у Р. Србију и пријем у држављанство.

ЗАКАЗИВАЊЕ ТЕРМИНА

Заказивање термина је обавезно за све конзуларне радње осим за оне које се не могу предвидети (спроводница, хитна и неодложна ситуација  и сл.).
Формуларе за све захтеве можете пронаћи путем следећег ЛИНКА, а детаљне информације о конкретној конзуларној услузи у оквиру овог појмовника. Формуларе можете добити и при доласку у КО.

ЗАБРАНЕ УЛАСКА

Забране уласка се генерално издају на нивоу Шенгена у Шенгенском информационом систему (СИС) и видљиве су у овом систему. Информацију о томе да ли је забрана уласка против лица издата у СИС-у можете добити само лично подношењем захтева за информације о подацима из СИС-а. Одговарајући образац за захтев надлежној институцији може се наћи на следећем линку:
Die Rechte der betroffenen Personen im SIS - Schengen - Datenschutzbehörde (dsb.gv.at)

Уколико забрана уласка или боравка важи само (или још увек) за територију Аустрије, односно ако је шенгенска забрана у СИС-у избрисана, можете поднети захтев Савезном заводу за миграције и азил у складу са чланом 15 ГДПР за информације о обрађеним личним подацима погођене особе Dokumente - Datenschutzbehörde (dsb.gv.at) или конкретно о томе да ли против Вас постоји национална забрана уласка. Такве захтеве можете послати на адресу: BFA-Einlaufstelle@bmi.gv.at

ЗАТВОР

Можете ли да проверите да ли ми је муж ухапшен у Аустрији?
Да, али је неопходно да поступак провере и прибављања ближих информација о притвореном или осуђеном члану породице у Аустрији покренете преко Одељења за конзуларне послове Министарства спољних послова (+381-11) 3068-268, okp@mfa.rs
Напомињемо да Амбасада не може ослободити држављанина Републике Србије притвореног у Аустрији, платити трошкове адвоката ангажованог по избору лица лишеног слободе или његове породице, платити кауцију ради привременог пуштања на слободу, преузети улогу адвоката и заступати лице лишено слободе пред правосудним органима, сведочити на суду о нечијој кривици или невиности, служити као службени тумач или преводилац, плаћати трошкове лечења и слично.

ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА

На скијању у Аустрији сам повредио руку и платио трошкове прегледа, снимања и стављања гипса 500 Еур. Имам рачун па ме интересеује да ли то могу да рефундирам?
Да, уколико сте у тренутку повређивања и пружања здравствене помоћи и неге имали адекватно здравствено осигурање.
Сви држављани РС са овереном здравственом књижицом, за време привременог боравка у Аустрији (туристичко путовање, службено и др), имају право на коришћење хитне медицинске здравствене заштите на терет РФЗО. Да бисте остварили право потребно је да, пре пута у Аустрију, од Филијале РФЗО, према месту пребивалишта, прибавите тзв. Потврду о праву на давања у натури за време привременог боравка у Аустрији.
Више информација о здравственом осигурању можете наћи на сајту: www.rfzo.rs.

ЗЕЛЕНИ КАРТОН

Планирам туристичко путовање сопственим аутомобилом по Аустрији. Да ли ми треба зелени картон?
За Аустрију није потребно имати тзв. зелени картон.

И

ИЗВОДИ ИЗ МАТИЧНИХ КЊИГА - ИЗДАВАЊЕ ДОКУМЕНАТА

Које изводе из матичних књига могу прибавити у КО?
Конзуларно одељење Амбасаде РС у Бечу може да изда уверење о држављанству Републике Србије и изводе из матичне књига рођених, венчаних и умрлих које се воде код матичних служби у Републици Србији (на домаћем или на интернационалном обрасцу).
Захтев се подноси лично у заказаном термину, уз важећи пасош или личну карту Републике Србије.
Такође, омогућено је издавање извода из матичних књига електронским путем с тим што је неопходно да имате одговарајући кориснички налог на порталу еУправа. Детаљи у вези са услугом еИзвод се могу наћи у следећем линку:

ПРОМЕНА ЛИЧНОГ ИМЕНА И ПРЕЗИМЕНА 

Промена личног имена и презимена регулисана је Породичним законом, Законом о матичним књигама и Законом о општем управном поступку.
Свако лице које је навршило 15. годину живота и које је способно за расуђивање има право да промени своје лично име и/или презиме.
Дете које је навршило 10. годину живота и које је способно за расуђивање има право на давање сагласности са променом личног имена у поступку који покрећу родитељи или старатељ.
У случају престанка брака, супружник који је променио презиме склапањем брака може у року од 60 дана од дана престанка брака узети презиме које је имао пре склапања брака. Истеком рока од 60 дана који Закон истиче, не губи се право на промену презимена, већ се оно може променити и касније.
Захтев се подноси надлежној општинској управи на чијој територији подносилац захтева за промену личног имена има пребивалиште, односно боравиште. Молимо да се о детаљима процедуре обавестите директно код надлежне матичне службе у Р. Србији.

ИЗЈАВА СУПРУЖНИКА О ПОСЕБНОЈ ИМОВИНИ

У форми потврђене (солемнизоване) исправе мора бити сачињена изјава супружника о посебној имовини.
Молимо да изјаву одштампану на ћириличном писму, заједно са копијом пасоша, Вашом адресом и именом оца, пре доласка на термин ОБАВЕЗНО пошаљете на мејл stranke.bec@mfa.rs како бисмо утврдили да ли је изјава подобна за солемнизацију.
Приликом овере потписа на изјави неопходно је лично присуство даваоца изјаве и поседовање важећег идентификационог документа.

К

КУЋНИ ЉУБИМЦИ

Уколико путујете у Републику Србију и планирате да поведете свог кућног љубимца, кликом на наведени линк сазнаћете под којим условима то можете да учините:
https://www.vet.minpolj.gov.rs/medjunarodni-promet-i-sertifikacija/kretanje-kucnih-ljubimaca/
Информације о уносу кућних љубимаца из Р. Србије у Р. Аустрију налазе се на линку испод:
https://www.bavg.gv.at/einfuhr-import/lebende-tiere/reiseverkehr

Л

ЛИЧНА КАРТА

Да ли могу у Амбасади да поднесем захтев за личну карту?
Не. Личну карту можете добити само у Србији.
Изгубио сам личну карту у Аустрији?
Ако је лична карта нестала или пронађена у Аустрији, дужни сте да њен нестанак или проналазак пријавите КО Амбасаде РС у Бечу који ће о томе обавестити надлежни орган у Србији. Пријава се подноси давањем изјаве о околностима нестанка личне карте (образац добијате у Амбасади). Уз изјаву се подноси пријава нестанка Магистрату. Том приликом се изјашњавате и у вези са уручењем решења о оглашавању личне карте неважећом, односно да ли да се решење достави преко КО Амбасаде РС у Бечу, уколико боравите у Аустрији и нећете да путујете у Србију или према адреси пребивалишта у Србији уколико се враћате у земљу.Такса износи 24 Еур.

М

МАЛОЛЕТНО ДЕТЕ

ПАСОШ ЗА МАЛОЛЕТНО ДЕТЕ

Ко подноси захтев за пасош за малолетно дете?
Захтев подносе оба родитеља уз присуство детета. Присуство само једног родитеља је могуће уз нотарски оверену сагласност другог родитеља, преведену на српски језик код овлашћеног тумача.
Могу ли да дам сагласност за пасош за своје дете електронским путем?
Сагласност за издавање пасоша малолетном детету држављанину Р. Србије могу да дају родитељи који имају одговарајући кориснички налог на порталу еУправа. Детаљи у вези са техничким предусловима за давање електронске сагласности се могу наћи у Опису услуге на порталу еУправа преко следећег линка.                     
Ова услуга се не наплаћује. Сагласност важи 30 дана. Приликом давања електронске сагласности добићете и тзв. ЕГН број који други родитељ даје службенику у КО када предаје захтев за пасош за дете. Електронску сагласност могу да дају и родитељи који су страни држављани уколико поседују ЕБС (евиденциони број за странца) и отворен одговарајући кориснички налог на еУправи.
Да ли је потребна сагласност другог родитеља уколико један родитељ самостално врши родитељско право?
Присуство једног родитеља је могуће и уз одлуку суда да самостално врши право родитељског старања над дететом (у том случају донети правоснажну оригиналну судску пресуду уколико је издата од суда у Р. Србији). Ако је аустријски суд донео такву пресуду, онда она мора бити призната од стране надлежног суда у Србији.
При уручењу новог пасоша, потребно је донети стари дететов пасош који се поништава и враћа. Путну исправу може подићи и само један родитељ.
Шта је све потребно за први пасош нашег детета?
1. пасоши оба родитеља
2. доказ о регулисаном боравку родитеља у Аустрији (Aufenthaltstitel)
3. Извод из матичне књиге рођених за дете (извод на домаћем обрасцу Р. Србије)
4. Уверење о држављанству Р. Србије за дете или

*Уколико не поседујете документа под бројем 3 и 4, а дете је већ уписано у матичне књиге у Р. Србији, Амбасада вам их може издати.

Шта нам је потребно за дететов нови пасош, ако већ има стари који је истекао или оштећен?
1. пасош детета
2. пасоши оба родитеља
3. доказ о регулисаном боравку родитеља и детета у Аустрији (Aufenthaltstitel)
4. Извод из матичне књиге рођених за дете (извод на домаћем обрасцу Р. Србије-можете га добити и код нас)
5. Уверење о држављанству Р. Србије за дете (можете га добити и код нас)
Дететов пасош може подићи само родитељ који поднесе захтев. Обавезно понети Ваш пасош са којим сте поднели захтев за дете, дететов стари пасош, уколико га има и потврду о предаји захтева.
Стари дететов пасош се поништава и враћа родитељима.

ПУТНИ ЛИСТ ЗА МАЛОЛЕТНО ДЕТЕ

Ко подноси захтев?
Захтев за путни лист за малолетно дете подносе оба родитеља или старатељ. Путни лист може подићи и само један родитељ. Обавезно довести дете.
Да ли захтев може поднети само један родитељ?
Да, ако има код нотара оверену сагласност другог родитеља, преведену на српски језик. Уколико се други родитељ налази у Србији, потребно је да достави оригиналну сагласност оверену код јавног бележника.
Да, ако захтев подноси мајка, а отац није уписан у дететов извод из матичне књиге рођених.
Да, ако је један родитељ преминуо (донети ИМКУ).
Да, ако један родитељ има правоснажну одлуку суда Републике Србије да самостално врши право родитељског старања над дететом или ако је аустријски суд донео такву донео такву пресуду, онда она мора бити правоснажна и превдена на српски језик код заклетог судског тумача.
Шта је потребно од докумената?
1. две слике детета 3,5 x 4,5,
2. постојећи дететов пасош (уколико је истекао или оштећен)
3. пасоши оба родитеља

Уколико је дететов пасош украден или нестао, потребно је приложити потврду Магистрата или полиције о губитку/крађи пасоша.

МЕЂУНАРОДНА ОТМИЦА ДЕЦЕ

Централни извршни орган у Србији којем се, на захтев лица чије је дете отето, подноси захтев је Министарство правде Р. Србије. У захтеву се наводе сви подаци о детету и све расположиве информације о томе где се дете налази.
Министарство правде се након тога обраћа централном извршном органу Аустрије, уколико се дете ту налази. Централни извршни орган ће да предузме све мере у циљу проналажења детета. Када дете буде пронађено, судски органи нису у обавези да дете врате у првобитну средину ако лице или институција која се супротставља његовом повратку докаже да дете није имало адекватно старање од стране лица које је повратак тражило и да постоји озбиљна опасност да би повратак изложио дете физичкој опасности или психичкој трауми.

Н

НАСЛЕДНИЧКА ИЗЈАВА

Наследничка изјава и пуномоћје којим се овлашћује друго лице да да наследну изјаву (позитивну или негативну) се може потписати и оверити у КО Амбасаде РС у Бечу.

• При давању позитивне наследничке оверава се само потпис даваоца.
• У форми потврђене (солемнизоване) исправе мора бити сачињена наследничка изјава којом се наследник:
- прихвата наслеђа и истовремено уступа у корист другог наследника,
- прихвата наслеђа које му припада уз истовремено прихватање наследног дела који му се уступа од стране другог или других наследника
- одриче наследства у корист другог наследника и
- одриче од наслеђа оставиоца.

Молимо да све негативне наследничке изјаве одштампане на ћириличном писму, заједно са копијом пасоша, Вашом адресом и именом оца, пре заказивања термина ОБАВЕЗНО пошаљете на мејл: stranke.bec@mfa.rs како бисмо утврдили да ли је изјава подобна за солемнизацију.

Приликом овере потписа на наследној изјави или пуномоћју у вези са наследним правима неопходно је лично присуство даваоца пуномоћја или изјаве и поседовање важећег идентификационог документа.


NULLA OSTAE – Ehefähigkeitszeugnis

Хоћу да се венчам у Бечу са аустријским држављанином, па ми траже потврду да то могу да учиним и упутили су ме на Амбасаду.
Потврду да можете склопити брак у Аустрији издаје Конзуларно одељење Амбасаде РС у Бечу.
Потребно је да дођете лично у заказаном термину и понесете:
- Уверење о слободном брачном стању за оба будућа супружника не старије од 6 месеци (Teilauszüge),
- ИМКР и Уверење о држављанству (за будућег супружника који је страни држављанин ИМКР),
- пасоше оба супружника
Такса износи 33 Еур.

О

ОЧИНСТВО - ПРИЗНАВАЊЕ

Уколико је дете у Аустрији рођено ван брака, а отац је познат и жели да призна очинство (а из оправданих разлога то није учинио у Mагистрату), очинство може признати и у КО Амбасаде РС у Бечу уколико је држављанин Р. Србије. Отац-странац изјаву о признавању очинства даје пред органима своје државе. Том приликом је неопходно присуство оба родитеља, а детета само уколико је старије од 16 година. На основу дате изјаве о признавању очинства, врши се пријава рођења детета.
Потребно је да дођете лично у заказаном термину и донесете важеће пасоше. У КО ћете добити образац изјаве. Такса износи 18 Еур.

ОВЕРЕ

Шта све могу да оверим у Амбасади?
У Конзуларном одељењу Амбасаде РС у Бечу се може оверити потпис на пуномоћју, наследничкој или другој изјави, сагласности и др. Може се оверити и фотокопија документа.
У КО се НЕ може оверити уговор о променту непокретности.
За сваку оверу је потребно да дођете лично у заказаном термину и понесете:
- два одштампана примерка приватне исправе која треба да се овери,
- важећи пасош Р. Србије
Ако оверавате копију оригиналног документа (нпр. диплома), оригинал морате понети у КО на увид.
Хоћу да продам стан у Србији па ме интересује да ли могу да оверим у КО уговор о купопродаји?
Не. У КО се не може оверити потпис на уговору, али може пуномоћје којим се овлашћује друго лице да закључи такав уговор. Уговори о купопродаји непокретности се могу оверити искључиво у Србији код надлежног јавног бележника.
Могу ли у Амбасади оверити сагласност за путовање детета?
У Амбасади можете оверити сагласност за путовање малолетног детета са другим родитељем.
Када дете до навршене 16. године путује само или са неким трећим лицем, оба родитеља морају дати сагласност.
Ако један родитељ има самостално право вршења родитељског старања, онда је потребна само његова сагласност за путовање са трећим лицем.

ОДЈАВА ПРЕБИВАЛИШТА РАДИ ИСЕЉЕЊА

Да ли се преко КО може извршити одјава пребивалишта ради исељења из Србије?
У изузетним случајевима се захтев за одјаву пребивалишта може поднети преко ДКП уколико се лице већ налази у иностранству и из оправданих разлога није у могућности да дође у Р. Србију. Изузетним ситуацијама се сматрају: болест, инвалидност, старост, ограничење или забрана кретања као нпр. у условима пандемије корона вируса и слично.

Потребно је да дођете лично у заказаном термину и да поднесете:
- личну карту,
- доказ о спречености доласка у Р. Србију,
- писану изјаву подносиоца захтева у слободној форми којом лице изјављује да се исељава из Р. Србије,
- копија пасоша. Образац захтева добијате у КО.
Доказом о спречености се сматра медицинска документација у случају болести или инвалидитета преведена на српски језик од стране овлашћеног преводиоца, односно изјава подносиоца у случају ограничења или забране кретања.

П

ПАСОШИ

Шта ми је све потребно за нови пасош?
1. постојећи пасош Р. Србије
2. доказ о регулисаном боравку у Аустрији (Aufenthaltstitel)
Понекад могу бити затражена и додатна документа током И након предаје захтева.
Пасош се не може продужити, увек се издаје нови пасош.
Колико траје израда новог пасоша?
Законски рок је до 60 дана (два месеца), али израда најчешће траје краће.
Када најраније могу поднети захтев за пасош?
Најраније седам месеци пре истека старог пасоша. На лични захтев и уз прилагање доказа о хитности (селидба у другу земљу, медицински или хуманитарни разлози, карта за хитан пословни пут и др.), нови пасош се може издати и пре наведеног рока.
Могу ли захтев за пасош поднети по хитном поступку?
Да. У хитним случајевима, уз изјаву и прилагање доказа о хитности, захтев се обрађује приоритетно и израда путне исправе се може очекивати у року од 10-15 радних дана. Амбасада не даје гаранције. Такса износи 72 Еур.
Како да сазнам да ли је мој пасош стигао у Амбасаду?
- Путем линка на нашем сајту можете проверити да ли вам је готов пасош. Уколико на листи видите број са Потврде коју сте добили када сте предали захтев, значи да је пасош у Конзуларном одељењу. Закажите термин за преузимање. При уручењу новог пасоша обавезно је лично присуство. Обавезно је понети стари пасош који се том приликом поништава и враћа странци.
Шта треба да понесем на уручење новог пасоша?
Потребно је лично доћи и донети потврду о пријему захтева и стари пасош који се поништава и који Вам се враћа.
Може ли неко други да преузме мој пасош?
Да, али само у оправданим случајевима (пре свега здравствени разлози). Приликом предаје захтева за пасош треба да овластите лице које ће уместо вас да га преузме. Ако се након предаје захтева деси ситуација која Вас онемогућава да дођете, потребно је да дате овлашћење код нотара и преведете га на српски језик код овлашћеног судског тумача.

За питање виза и регулисање боравка у Аустрији надлежни су искључиво органи Аустрије. Саветујемо да са старим и новим пасошем одете у Магистрат како би Вам се боравак пренео у нови пасош.

ПУТНИ ЛИСТ

Морам хитно да путујем у Србију, а пасош ми је украден, оштећен, изгубљен или више не важи. Шта треба да урадим?
У том случају Вам се може издати путни лист који служи само за одлазак у Србију. Путни лист се издаје на кратак рок и не можете га користити за даља путовања, летовања или повратак у Аустрију, што значи да у Србији морате израдити нови пасош.
Шта ми је од докумената потребно за путни лист?
За више детаља у вези са процедуром и обавезном документацијом, идите у рубрику „Губитак докумената“.
Колико траје израда путног листа?
Путни лист можете добити у року од два до три радна дана, зависи од докумената које поседујете. Поступак траје краће ако имате личну карту Р. Србије. Уколико се Ваш идентитет и држављанство Р. Србије не могу одмах утврдити, потребно је извршити службене провере, због чега издавање путног листа може потрајати и дуже.

ПУТНИ ЛИСТ ЗА НОВОРОЂЕНЧЕ

Да ли могу да добијем путни лист за тек рођено дете?
Да, али у Амбасади прво морате пријавити рођење детета и онда можете истога дана поднети и захтев за путни лист. У том случају, обавезно довести и дете. Шта Вам је за то потребно, видећете у рубрици Рођење детета у Аустрији.
Пријавио сам дете. Шта прилажем за путни лист?
1. две слике детета 3,5 x 4,5
2. пасоши оба родитеља
3. потврда о пријави


ПОТВРДЕ

ПОТВРДА О ЖИВОТУ

Републички фонд ПИО ми тражи да два пута годишње достављам потврду о животу и упутили су ме на Амбасаду РС у Бечу.
Конзуларно одељење може да овери потврду о животу. Потребно је да дођете лично у заказаном термину и понесете следећа документа:
- образац Републичког фонда ПИО. Уколико га из неког разлога не поседујете, можете га добити у КО;
- важећи пасош или ЛК Р. Србије
- аустријску еКарту
- пријаву боравка у Аустрији (Meldezettel)
За наведено конзуларну услугу се не наплаћује такса већ само трошак у износу од 3 еур.

ПОТВРДА О СЛОВУ Ђ

У Амбасади можете добити потврду да је латинично слово Ђ једнако латиничном слову Ђ, уколико вам аустријски орган такву потврду затражи.

ПЕНЗИЈА

Више информација о пензијском осигурању можете наћи на сајту:
www.pio.rs

ПОТРАГЕ

Потрагу за чланом породице који живи или је отпутовао у Аустрију, а са којим је изгубљен контакт, породица из Србије може покренути преко Министарства спољних послова Р. Србије - Одељења за конзуларне послове, обраћањем путем мејла okp@mfa.rs

ПРИБАВА ДОКУМЕНАТА

Посредством Конзуларног одељења можете прибавити:
- изводе из матичне књига рођених, венчаних и умрлих  које се воде код матичних служби у Републици Србији (на домаћем или на интернационалном обрасцу),
- уверење о држављанству Републике Србије,
-уверење о слободном брачном стању и потврду о некажњавању (Führungszeugnis),

-Nulla Ostae - потврду да можете склопити брак у Аустрији -*потребно је понети: Уверење о слободном брачном стању за оба супружника не старије од 6 месеци, ИМКР за оба супружника, Уверење о држављанству за држављане Р. Србије, пасоше за оба супружника.

Захтев се подноси лично у заказаном термину, уз важећи пасош или личну карту Републике Србије.

ПРИЈАВА ПРИВРЕМЕНОГ БОРАВКА У ИНОСТРАНСТВУ

Непланирано сам продужио свој боравак у Аустрији где ћу остати најмање годину дана, па ме интересује ме да ли имам обавезу да то пријавим Амбасади?
Да. Потребно је да дођете лично у КО у заказаном термину и понесете:
- пасош и личну карту
- доказ о регулисаном боравку у Аустрији (Виза)
- попуњен образац који можете преузети путем следећег линка

Да ли пријаву привременог боравка у Аустрији треба да извршим и за своју малолетну децу? Да ли је приликом пријаве неопходно присуство оба родитеља?
Пријаву за привремени боравак у иностранству за малолетно лице подноси један од родитеља уколико родитељи имају исту адресу становања.
У случају када родитељи немају исту адресу становања, пријаву за малолетно лице потписују оба родитеља или један родитељ уз писану сагласност другог родитеља.

Да ли пријаву привременог боравка у Аустрији треба да извршим и за своју малолетну децу? Да ли је приликом пријаве неопходно присуство оба родитеља?

Пријаву за привремени боравак у иностранству за малолетно лице подноси један од родитеља уколико родитељи имају исту адресу становања.
У случају када родитељи немају исту адресу становања, пријаву за малолетно лице потписују оба родитеља или један родитељ уз писану сагласност другог родитеља.

ПРОМЕНА ЛИЧНОГ ИМЕНА И ПРЕЗИМЕНА

Промена личног имена и презимена регулисана је Породичним законом, Законом о матичним књигама и Законом о општем управном поступку.
Свако лице које је навршило 15. годину живота и које је способно за расуђивање има право да промени своје лично име и/или презиме.
Дете које је навршило 10. годину живота и које је способно за расуђивање има право на давање сагласности са променом личног имена у поступку који покрећу родитељи или старатељ.
У случају престанка брака, супружник који је променио презиме склапањем брака може у року од 60 дана од дана престанка брака узети презиме које је имао пре склапања брака. Истеком рока од 60 дана који Закон истиче, не губи се право на промену презимена, већ се оно може променити и касније.
Захтев се подноси надлежној општинској управи на чијој територији подносилац захтева за промену личног имена има пребивалиште, односно боравиште. Молимо да се о детаљима процедуре обавестите директно код надлежне матичне службе у Р. Србији.

ПРОМЕНА ПОЛА

Према важећем закону Р. Србије, пацијенти који су наши држављани и живе у иностранству, могу добити потврду за промену података у матичним књигама и личним документима у Кабинету за трансродна стања Клинике за психијатрију, Универзитетски клинички центар Србије, Пастерова 2, 11000 Београд, Србија.

Упут за Клинику издаје изабрани лекар опште праксе у Србији  у државним домовима здравља или у приватним болницама, уз документацију која треба да буде у оригиналу, оверена и преведена на српски код овлашћеног преводиоца.
Уз упут лекара и у заказаном термину (који заказује лекар опште праксе), у Кабинету за трансродна стања се обавља преглед и подноси медицинска документација на увид. Документација обухвата извештај о претходној психијатријској и/или психолошкој евалуацији, као и извештај ендокринолога о једногодишњем третману. Потврду је могуће добити код психијатара који се баве овом облашћу и у приватним болницама или ординацијама, уз исту поменуту документацију. Уколико је обављена и родно афирмишућа операција или операције, онда потврду издаје хирург.
Молимо да се у сваком појединачном случају лично обратите Кабинету за трансродна стања Клинике за психијатрију, кака бисте утврдили детаље око документације и начина овере, тј. да ли је неопходан судски печат Apostille.

ПРАЗНИЦИ

Обавештење о данима када Конзуларно одељење Амбасаде неће радити са странкама наћи ћете на сајту Амбасаде у рубрици Празници.

Р

РАЗВОД

Развела сам се у Аустрији. Да ли сам дужна да то пријавим неком органу у Србији?
Ако сте се развели у Аустрији, онда ту судску одлуку мора да призна суд у Р. Србији по месту Вашег пребивалишта. Тај захтев подносите у Србији лично или преко пуномоћника (адвоката). За наведени захтев неопходан вам је по правилу оригинал правоснажне пресуде са званичним преводом на српски језик и ИМКВ на интернационалном обрасцу. За више детаља молимо да питате надлежни суд у Србији или свог адвоката.

РОЂЕЊЕ ДЕТЕТА У АУСТРИЈИ

Како да пријавимо новорођенче?
Родитељ који је држављанин Р. Србије треба да дође лично у заказаном термину и поднесе захтев за пријаву рођења и упис у МКР Р. Србије. Потребно је да понесете следећа документа:
1. важећи пасош једног од родитеља који је држављанин РС, док је за другог родитеља довољна копија пасоша.
2. извод из матичне књиге рођених за дете (Geburtsurkunde), на интернационалном обрасцу не старији од 6 месеци,
3. 1. Уколико су родитељи у браку - извод из матичне књиге венчаних. Уколико је брак закључен у Аустрији, а није пријављен у Р. Србији, неопходно је прво извршити пријаву брака.
3.2. Ако родитељи нису у браку потребан је Записник о признавању очинства (Vaterschaftsanerkennung) дат у Магистрату и преведен на српски језик.
3.3. Уколико су родитељи малолетна лица потребно је лично присуство њихових родитеља/старатеља (правоснажно решење, оригинал са преводом на српски језик код овлашћеног судског тумача) са важећим пасошима.
За ову конзуларну услугу се не плаћа такса већ само трошкови у износу од 10 еур. Није потребно доводити дете у КО!

Како ћу знати да је дете уписано?
Амбасада пријаву са оригиналном документацијом шаље матичној служби Р. Србије која дете уписује у матичне књигу рођених у Р. Србији. Из праксе је познато да је за одређивања ЈМБГ и упис детета у МКР и КД потребно најмање месец дана. Сходно наведеном, сугеришемо да се, након истека тог периода, обратите КО ради провере да ли је извршен упис путем следеће адресе stranke.bec@mfa.rs. Након потрвде да је извршен упис, родитељи могу заказати онлајн термин за подношење захтева за издавање пасоша за дете.
 

С

СОЛЕМНИЗАЦИЈА

1. НАСЛЕДНИЧКА ИЗЈАВА

У форми потврђене (солемнизоване) исправе мора бити сачињена наследничка изјава којом се наследник:
- прихвата наслеђа и истовремено уступа у корист другог наследника,
- прихвата наслеђа које му припада уз истовремено прихватање наследног дела који му се уступа од стране другог или других наследника
- одриче наследства у корист другог наследника и
- одриче од наслеђа оставиоца.

Молимо да све негативне наследничке изјаве одштампане на ћириличном писму, заједно са копијом пасоша, Вашом адресом и именом оца, неколико дана пре доласка на термин ОБАВЕЗНО пошаљете на мејл stranke.bec@mfa.rs како бисмо утврдили да ли је изјава подобна за солемнизацију.
Приликом овере потписа на наследној изјави или пуномоћју у вези са наследним правима неопходно је лично присуство даваоца пуномоћја или изјаве и поседовање важећег идентификационог документа.

2. ИЗЈАВА СУПРУЖНИКА О ПОСЕБНОЈ ИМОВИНИ

У форми потврђене (солемнизоване) исправе мора бити сачињена изјава супружника о посебној имовини.
Молимо да изјаву одштампану на ћириличном писму, заједно са копијом пасоша, Вашом адресом и именом оца, неколико дана пре доласка на термин ОБАВЕЗНО пошаљете на мејл stranke.bec@mfa.rs како бисмо утврдили да ли је изјава подобна за солемнизацију.
Приликом овере потписа на изјави неопходно је лично присуство даваоца изјаве и поседовање важећег идентификационог документа.

СПРОВОДНИЦА

Умро ми је рођак у Аустрији, а хоћу да га сахраним у Србији. Шта треба да урадим?
Треба да поднесете захтев за издавање спроводнице, ви лично, неко од сродника или овлашћено погребно предузеће. У захтеву треба навести где ће се сахрана обавити и којим путем ће бити извршен транспорт. Уз захтев треба приложити следећа оригинална документа:
- пасош преминуле особе;
- извод из МКУ на интернационалном обрасцу издат од надлежног органа земље пријема;
- извештај лекара о узроку смрти;
- дозвола за пренос тела у иностранство, издата од стране надлежног аустријског органа (Leichenpass).
Мој рођак има само аустријско држављанство. Да ли могу да га сахраним у Србији?
У том случају, Конзуларном одељењу зу претходно наведена документа морате приложити и потврду о обезбеђеном гробном месту у Републици Србији.
Рођак је умро у Аустрији од заразне болести. Треба ли да прибавимо нека додатна документа?
Да. Потребно је да прибавите одобрење Министарства здравља Републике Србије. Захтев се подноси Министарству здравља, Одељењу за санитарни надзор – Одсеку за санитарни надзор Београд, Омладинских бригада 1, тел: +381 11 3130 886, факс: +381 11 311 75 96 и 381 11 311 28 16.
Уколико ће лице бити сахрањено у некој трећој земљи, али се транспорт посмртних остатака обавља преко територије Србије, потребно је прибавити транзитну спроводницу Републике Србије. За издавање транзитне спроводнице потребна су сва горе наведена документа, као и спроводница државе у којој ће лице бити сахрањено.
Рођак је кремиран у Аустрији. Да ли за пренос урне треба да имамо спроводницу?
Да. За пренос урне у Србију такође је потребно прибавити спроводницу. Прилажу се сва горе наведена документа, као и потврда о кремацији.

СМРТНИ СЛУЧАЈ

Умро ми је рођак у Аустрији који је држављанин Србије. Да ли ја то треба да пријавим?
Да. Чињеница смрти држављанина Р.Србије, настала ван њене територије, уписује се у матичне књиге. Треба да додете у заказаном термину и понесете извод из матичне књиге умрлих, на интернационалном обрасцу.

САОБРАЋАЈНА НЕСРЕЋА

Пружање правовремене и одговарајуће помоћи држављанима Р. Србије у случају несрећа је једна од најважнијих активности рада конзуларне службе. Одмах по сазнању да се догодила несрећа, КО самоиницијативно и хитно делује ради провере тачности сазнања, односно података да ли има повређених и настрадалих држављана Р. Србије кроз контактирање са надлежним органима земље пријема, локалном полицијом, болницама итд. Уколико је то неопходно, представник КО излази на место догађаја, посећује хоспитализоване држављане Р. Србије и оквиру надлежности пружа потребну помоћ угроженима и члановима њихових прородица.

Т

ТЕРМИНИ –  е ЗАКАЗИВАЊЕ

Заказивање термина је обавезно за све конзуларне радње, осим за издавање спроводнице за преминула лица.
Термини за све конзуларне услуге се заказују путем линка који се налази на сајту Амбасаде www.vienna.mfa.gov.rs.

ВАЖНО: Напомињемо да се један термин односи само на једну особу и једну конзуларну радњу (нпр. за два члана породице је потребно заказати два термина за пасоше).

ТАКСЕ

Плаћање свих конзуларних услуга се обавља искључиво ЕЦ – картицама (плаћање кредитном картицом није могуће). Плаћање у готовом новцу је дозвољено само у изузетним ситуацијама о којима одлучује овлашћено лице у Конзуларном одељењу. Путем следећег ЛИНКА можете пронаћи ценовник свих конзуларних услуга.

У

УВЕРЕЊА (о слободном брачном стању, некажњавању и др.)

УВЕРЕЊЕ О СЛОБОДНОМ БРАЧНОМ СТАЊУ

Желим да се венчам у Аустрији па ми треба уверење о слободном брачном стању. Да ли то могу да прибавим преко вас?
Да. Потребно је да дођете лично у заказаном термину са важеђом личном картом или пасошем, те попуњеним обрасцем у прилогу. Такса износи 40 Еур.

УВЕРЕЊЕ О НЕКАЖЊАВАЊУ

Треба да се запослим у Аустрији па ми послодавац тражи потврду да нисам осуђиван. Да ли то могу да прибавим преко вас?
Да. Потребно је да дођете лично у заказаном термину са важећом личном картом или пасошем, те попуњеним обрасцем у прилогу. Такса износи 32 еур. Уколико вам је наведено уверење потребно хитно, постоји могућност и да у КО оверите потпис на приватној исправи којом ћете овластити неко лице да у Србији у Ваше име и за Ваш рачун поднесе захтев и преузме Уверење о накажњавању, те да вам исто пошаље брзом поштом. У том случају такса износи 42 еур.

Ф

ФИНАНСИЈСКА ПОМОЋ ДРЖАВЉАНИМА СРБИЈЕ

Амбасада нема могућност да финансијски помаже држављанима Србије у Аустрији који су запали у невољу најчешће услед губитка новчаника нити да плаћа неизмирене хотелске, болничке и остале рачуне, казне и сл.

Х

ХАПШЕЊА

У складу са Бечком конвенцијом о конзуларним односима надлежни орган стране земље је у обавези да одмах обавести ДКП Р.Србије о хапшењу, затварању, стављању у притвор или задржавању држављанина Р.Србије уколико ухапшено лице то затражи.
Конзул има право да посети држављанина Р.Србије који је затворен, притворен или задржан, да разговара са њим, дописује се, води рачуна да буде заступан пред судом, да добије исти третман као и остали грађани који се налазе у истој ситуацији, да има обезбеђеног браниоца по службеној дужности, да добије одговарајућу медицинску негу.

Ц

ЦАРИНСКА ПОТВРДА

Ко може добити царинску потврду?
КО Амбасаде у Бечу може издати царинску потврду држављанину Р. Србије који је провео непрекидно на раду у Аустрији најмање две године.
Држављани коју су у Аустрији радили до десет година ослобођени су плаћања увозних дажбина на предмете домаћинства до укупне вредности од 20.000 евра.
Држављани коју су у иностранству радили преко десет година ослобођени од плаћања увозних дажбина на предмете домаћинства без ограничења вредности.
Шта могу увести у Србију са царинском потврдом?
Можете увести само предмете за домаћинство и то у року од годину дана од дана издавања потврде.
Шта ми је потребно за подношење захтева?
1. важећи пасош Р. Србије
2. доказ о уплатама здравственог и социјалног osiguranja (Versicherungsverlauf)
3. решење о пензији (ако је остварена)
4. потврда послодавца о времену проведеном на раду.
5. одјава боравка у Аустрији

Захтев се подноси лично у заказаном термину уз подношење претходно наведених докумената.

ЦЕНОВНИК

Да ли се конзуларне услуге плаћају?
Све конзуларне услуге се плаћају у складу са Ценовником конзуларних услуга Министарства спољних послова и дипломатско-конзуларних представништава у иностранству који можете видети на овом линку.

 



Конзуларне услуге
КОНЗУЛАРНИ ВОДИЧ ОД А ДО Ш (одговори на Ваша питања о пасошима, путним листовима, пријави рођења, пуномоћјима и др.)
ПРОВЕРА УРАЂЕНИХ ПАСОША - PROVERA URAĐENIH PASOŠA
еГрађанин- издавање параметара за апликацију Consent ID
Путовање малолетних лица преко државне границе Републике Србије
КОНТАКТ ТЕЛЕФОН У ИЗУЗЕТНО ХИТНИМ СЛУЧАЈЕВИМА
ЛИСТА АДВОКАТА У АУСТРИЈИ КОЈИ ГОВОРЕ СРПСКИ ЈЕЗИК
Конзуларна надлежност
Ценовник конзуларних услуга
Путне исправе
Улазак у Србију - визе
Царина
Држављанство
Статусна питања
Овера докумената
Војна обавеза
Остале конзуларне услуге
Путовања грађана Србије у иностранство
Формулари