Printer Friendly Version Жељка Цвијановић позвала српску дијаспору да узме учешће у политичком животу Аустрије и изађе на изборе, апосторфирала Каролине Етштадлер као доказаног пријатеља српског народа @ 25 September 2024 06:23 PM

24. септембар 2024. године

У организацији Представништва Републике Српске у Бечу и Института региона Европе (IRE), 24. септембра у Салцбургу одржана је панел дискусија о европском путу Босне и Херцеговине. У разговору су учествовале српски члан Председништва БиХ Жељка Цвијановић и министарка за Европску унију и уставна питања Аустрије Каролинe Етштадлер. Панел дискусији присуствовао је и Њ. Е. г. Марко Благојевић, амбасадор Републике Србије, Њ. Е. г. Синиша Бенцун, амбасадор БиХ, као и бројни  представници српских организација.

Жељка Цвијановић се захвалила министарки Етштадлер на доследној подршци коју Аустрија пружа Босни и Херцеговини на њеном путу ка Европској унији. Иако је нагласила да је расположење у БиХ проевропско, изразила је и незадовољство због дуготрајности процеса приступања и контрадикторних порука које долазе из Брисела. Цвијановић је поменула различите стандарде које ЕУ примењује на земље кандидате, као и недостатак разумевања сложене унутрашње ситуације у БиХ.

Она је поручила српској дијаспори да узме учешће у политичком животу Аустрије и изађу на изборе како би утицали на бољу заступљеност, као и да на изборима има кандидата који завређују њихове гласове попут Етштадлер, која је доказани пријатељ српског народа.

С друге стране, министарка Етштадлер је у свом обраћању више пута истакла да Европска унија не може бити комплетна без земаља региона ЈИЕ и нагласила да је од великог значаја да регион не остане ван европских интеграција. Према њеним речима, велики број људи који живе у Аустрији потиче са простора Југоисточне Европе и да је важно да очувају свој идентитет и културну баштину.

У том контексту, министарка је најавила да ће Савезна покрајина Салцбург покренути иницијативу за увођење одвојеног учења српског језика у школама, по узору на покрајину Штајерска. Она је истакла да је важно да деца која потичу са простора бивше Југославије очувају свој језик и културу, али и да се обезбеди адекватно учење матерњих језика, чиме би се додатно оснажила интеграција, али и очување идентитета.